Skip to main content

Hepimizin bilim kurgu filmlerinden aşina olduğu bir gelecek tasviri var. Bolca karanlık, kasvetli bir hava, keskin neon ışıklar. ‘Alışılmış’ dünyanın çok dışında konumlanan bu fütüristik konsept bugün oyun sektöründen pazarlamaya kadar bir çok alana ilham veriyor. 

Peki ‘cyberpunk’ ekosistemi geleceğin dünyası için sürdürülebilir bir ilham seçeneği mi?

Geleceğin Aydınlık Yüzü: Solarpunk

Fütüristik ve anarşist bir ütopya olarak karşımıza gelen ve tema olaran cyberpunk’ın karşısında hayat bulan Solarpunk, bizi alışkın olduğumuz karamsarlıktan uzaklaştırıyor. Makineleşmenin hem doğal hem de beşeri unsurları kökünden değiştirdiği karanlık bir gelecek tasviri yerine insanın doğayı iyileştirebilme gücüne inanan Solarpunk iç açıcı görselleriyle gelecek dünyamızın yaşanabilir olma ihtimali üzerinde duruyor.

Cyberpunk akımının zıttı olarak tanımlayabileceğimiz Solarpunk, hissettirdiğinin aksine teknoloji ve bilimden son kırıntısına kadar yararlanıldığı bir geleceği tema ediniyor. Hepimizin köyüne döndüğü ve şehirleşmekten vazgeçtiğimiz bir hayal evreni değil, teknolojiyi tamamen doğa ve insan faydasına kullandığımız bir sistem. Elbette bu bilim kurgu ürünü hepimizin önem verdiği ve tahmin etmesi pek de zor olmayan bir kaynağa sırtını yaslıyor: Yenilenebilir enerji!

Sanki elimizdekilerden yararlanmak bir seçenek değilmiş gibi karamsarlığa gömdüğümüz geleceğimiz yenilenebilir enerji ve onaran hareketin ışığında çok daha yaşanılabilir hale gelebilir. “Bu dünyaya çocuk getirilmez”, “Gelecek nesiller bugünleri mumla arayacak” gibi kalıplar insan ırkının makus talihi olmak zorunda değil. Hem beden hem de toplum olarak iyileşen bir evrimi temele alan Solarpunk akımı, yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojilerle bir bütün olabilmeyi tasvir eder. 

Sorumlu Tüketimin Uzak Geleceği

Geri dönüşüm döngüsel ekonomi ve sıfır atık yaklaşmının önemli bir parçası olsa da, biraz son tercih olarak değerlendiriliyor. Yani mevcut atıkları dönüştürmek yerine, sistematik bir şekilde hiç atık üretilmeyen bir düzeni uygulamak çok daha tercih edilebilir bir seçenek. Solarpunk ütopyasında da sorumlu tüketim, her bireyin benimsediği ve eksiksiz bir şekilde takip ettiği bir anlayış olarak aktarılıyor. Toplumsal düzeni sadece insanların dahil olduğu bir çember olarak değil tüm canlı hayatına dokunan bir anlayış olarak kabul etmek, bugün sahip olduğumuz bütün hırslarımızı doğayı herkes için dönüştürmeye adamamız için bizi motive ediyor.

Aydınlık Mimari ve Yenilenebilir Kaynakları Aynı Potada Eritmek

En popüler yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan biri olan güneş enerjisi Solarpunk ütopyasında hem enerji kaynağı hem de mimari ve tasarımın önemli bir parçası olarak kabul ediliyor. Solarpunk olarak tasvir edilen görsellerin çoğunda aydınlık bir tarzın hakim olduğunu, güneş panellerinin sık sık göze çarptığını görebilirsiniz. İhtiyacımız kadar enerjiyi olabilecek en temiz şekilde elde etmek, yani bir nevi doğa ve teknolojiyi karşılıklı bir yarar ilişkisi içine koymak, ilerici bir toplumun en önemli hedeflerinden birini oluşturuyor.

Siyasi ve edebi açıdan da toplum düzeninde farklılaşmaya giden Solarpunk ütopyasının manifestosunu buradan okuyabilirsiniz.