Skip to main content

Hope Alkazar Yaratıcı Stüdyo

Yaratıcı Stüdyo, HOPE Alkazar içerisinde bulunan birlikte öğrenme ve üretim alanıdır. Nike’ın benimsediği “Sıfır Atık” ilkesiyle hareket eden bu alan Onaranlar Kulübü’nün kürasyonunu yaptığı çeşitli atölye, eğitim ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

Yaratıcı Stüdyo, yeni yaratıcıların, sanatçıların, tasarımcıların, meraklıların, maker’ların, Yaratıcı Stüdyo’yu daha iyi anlaması ve pratik etmesi için demokratik üretim imkanı sunar.

Hope Alkazar Hakkında

Yaratıcı Stüdyo’yu Dinle! 

Yaratıcı Stüdyo bölümümüzü dinleyerek burası hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsin! İstanbul’un göbeğindeki atölye alanımız Yaratıcı Stüdyo hakkında her şeyi alanın koordinatörü takım arkadaşımız Aytekin’den dinliyoruz

Hemen Dinle!

Yaratıcı Stüdyo Atölyeleri

Yaratıcı Stüdyo’da “Sıfır Atık” ilkesi ile ileri dönüşüm, geri dönüşüm, design thinking, 21. yüzyıl üretim araç ve gereçleri kullanımı, temel onarım pratikleri ve benzeri konularda atölyeler düzeniyoruz. Bu atölyeler herkese açık ve ücretsizdir.

Sadece atölyeler değil. Topluluğumuzun büyümesi ve gelişmesi için tematik etkinlik ve paneller düzenliyoruz. Tüm bu içeriklere Hope Alkazar’ın internet sitesi veya Instagram hesabından ulaşabilirsin.

Programa Git

Yaratıcı Stüdyo Herkese Açık

Bilgi, deneyim ve araç gereçlere adil erişim maksadıyla Yaratıcı Stüdyo’yu sanatçı, tasarımcı ve öğrenci projeleri için kullanıma açtık. Yaratıcı Stüdyo 101 eğitimini alan herkes Açık Stüdyo Günleri’nde alanı ihtiyacına yönelik kullanabilir.

Yaratıcı Stüdyo 101

Yaratıcı Stüdyo 101 nedir? 

Yaratıcı Stüdyo 101, Yaratıcı Stüdyo’daki araç-gereçleri ve sunduğu imkanları yakından tanımak isteyenler için kurgulanmış bir eğitim modülüdür. 

Yaratıcı Stüdyo 101’e kimler katılmalıdır? 

Yaratıcı endüstride çalışan, tasarım bölümlerinden herhangi birinde okuyan, projelerinde üretim ve prototipleme ihtiyacı duyan tasarımcı, sanatçı ve maker’lar Yaratıcı Stüdyo 101’e katılarak bu alanın kendi ihtiyaçları için ne gibi imkanlar sağlayabileceğini öğrenebilir. 

Yaratıcı Stüdyo 101’de neler öğrenirsin?

Katılımcılar, Yaratıcı Stüdyo’da bulunan ahşap kesici, silikon kalıplama, 3 boyutlu yazıcı, dikiş-nakış, el aletleri kullanımı gibi temel üretim ve prototipleme araçları hakkında kullanım bilgisi edinir.

Açık Stüdyo Günleri nedir? 

Açık Stüdyo Günleri, kendi sanat, tasarım ve donanım projesini geliştirmek ve üretimek isteyenlerin Yaratıcı Stüdyo’yu ve sunduğu imkanları ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilmesini sağlar. 

Açık Stüdyo Günleri’nden kimler faydalanmalıdır?

Yaratıcı endüstride çalışan, tasarım bölümlerinden herhangi birinde okuyan, projelerinde üretim ve prototipleme ihtiyacı duyan tasarımcı, sanatçı ve maker’lar Açık Stüdyo Günleri için rezervasyon yaparak faydalanabilir. 

Açık Stüdyo Günleri’nde Yaratıcı Stüdyo’daki hangi araçları kullanabilirsin?

Açık Stüdyo Günleri katılımcıları Yaratıcı Stüdyo’da yer alan birçok üretim araç ve gereçlerini kullanabilir. Yaratıcı Stüdyo’da yer alan araç ve gereçlere ve kullanım kılavuzuna buradan ulaşabilirisn. 

Açık Stüdyo Günleri’nden faydalanmak için bir ön şart var mıdır? 

Açık Stüdyo Günleri’nden faydalanmak isteyen yaratıcıların 2 haftada bir Yaratıcı Stüdyo’da gerçekleştirilen Yaratıcı Stüdyo 101 atölyesine katılması önemlidir. Bu atölyede alanın kullanım kuralları, üretim imkanları hakkında temel bilgi ve deneyim aktarımı gerçekleştirilir. 

Açık Stüdyo Günleri’nin temel hedefi nedir? 

Yaratıcı stüdyoyu ihtiyaç sahiplerine açarak, üretim araçlarının demokratik bir şekilde erişilebilir hale gelmesini hedefliyoruz. Örneğin 3D yazıcıda prototip üretmek isteyen kişi Açık Stüdyo Günleri’nde rezervasyon yapıp o gün boyunca atölyedeki 3D yazıcıyı kullanabilir. 

Açık Stüdyo Günleri’nden nasıl faydalanılır? 

Açık Stüdyo Günleri’nden faydalanmak isteyenler Yaratıcı Stüdyo 101 atölyelerinden herhangi birine katılmalı ve sonrasında https://www.hopealkazar.com/yaratici-studyo adresinde bulunan kayıt formunu doldurmalıdır. Daha sonra talep edilen gün ve saatlere göre gerekli geri dönüş yapılarak rezervasyon oluşturulur. 

Açık Stüdyo Günleri