Skip to main content

Geri dönüşüm rüzgarı, yenilenebilir enerji yürütücülerinden rüzgar türbinlerini döndürebiliyor mu?

Aynı hayat gibi rüzgar daima esmeye devam edecek ancak ne yazık ki rüzgar türbinlerinin ömrü için aynısını söylemek mümkün değil. Rüzgarın yarattığı güçlü hareket enerjisini yenilenebilir çıktılara çeviren rüzgar türbinleri günü geldiğinde yıpranarak görevini tamamlıyor. İçinde pek çok malzeme barındıran türbinlerin geri dönüşümü ise düşündüğümüz kadar kolay değil.

Peki ikinci yarıda ileri dönüşümü oyuna dahil etsek ortaya nasıl görüntüler çıkardı merak ediyor musun?

Rüzgar türbinlerini geri dönüştürmek neden zor?

Ortalama 20 yıllık bir görev süresinden sonra türbin kanatları geri dönüşüm sürecine dahil olmaya hazırlanıyor. Esasında rüzgar türbinlerinin barındırdığı maddelerin %85’i geri dönüştürülebilir formda. Ancak hem dayanıklı hem de hafif olması için tasarlanan kanatlar geri dönüşüm sürecinde tam anlamıyla parçalanamıyor. Reçine ile bir arada tutulan cam elyafı veya karbon fiber gibi güçlü malzemeler, yenilenebilir enerji endüstrisinin yüzünü eğmemek için dönüştürülmeye uygun hale getirilmeye çalışılıyor.

Söz konusu kompozit malzemeler Avrupa’nın fiber takviyeli kompozit malzemelerden oluşan atık akışının% 10’unu oluşturuyor. The University of Strathclyde’nin araştırmasına göre kompozitler düzenli geri dönüşüme girmezse 2050 yılına kadar küresel olarak güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi gereken 2 milyon ton rüzgar türbini atığı olacağı tahmin ediliyor. Rüzgar enerjisi derneği WindEurope ise 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 52.000 ton kanadın hizmet dışı bırakılmasını bekliyor.

Rüzgar endüstrisi çok daha keskin bir tavırla 2025 yılına kadar rüzgar türbinlerinin bastırması konusunda bastırıyor. Tam da bu sıralarda sürdürülebilirliğin peşinde koşan bilim insanları rüzgar türbinlerini de dönüşüm çemberine sokabilecek çözümler bulmanın derdinde. 

ABD Michigan Üniversitesi’ndeki kimya mühendisleri, türbin kanatları yapmak için kullanılabilecek yeni, geri dönüştürülebilir bir kompozit reçine geliştirdi.

Bu sayede türbin kanatları ömrünü tamamladıktan sonra birleştirici görev üstlenen reçine ev eşyalarına ve şekerlemelere geri dönüştürülebilecek. Hatta American Chemical Society (ACS) tarafından yayınlanan araştırmaya göre yeni formülasyon ile kanatlar çözünebilir ve yeni türbin kanatlarına dönüştürülebilir.

İleri dönüşüm hamlesi

Peki geri dönüşümü düşünmek zorunda kalmayacağımız ileri dönüşüm fikirleri ile gelsek? 

Rüzgar enerjisinin uzun süredir savunucusu olan Danimarka hükûmeti, türbin üreticisi Siemens Gamesa‘yı kanadı ileri dönüştürmekle görevlendiren kendi girişimleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Şirket, uzun ve kavisli atık kanatları bisikletleri hava şartlarından koruduğu Aalborg Limanı’ndaki bir açık hava sığınağına dönüştürdü. Siemens Gamesa’nın benzer tasarımları kurmak için büyük ölçekli bir girişim başlatma planı olmasa da, yakın zamanda teknelere, eğlence aracı gövdelerine ve gelecekte başka projelere dönüştürülebilecek tamamen geri dönüştürülebilir yeni türbin kanatlarını piyasaya sürdüğünü de ekleyelim.

Kaynak: Siemens Gamesa

Kaynak: Siemens Gamesa

Kaynak: Siemens Gamesa