Skip to main content

İklim krizi ve çevresel sürdürülebilirlik günümüzün öne çıkan konu başlıklarıyken Vodafone soruyor: Yenilenmiş akıllı telefon satın alır mıydınız?

IDC’nin (International Data Corporation) hazırladığı “2023-2027 Dünya Çapında Kullanılan Akıllı Telefon Tahmini” isimli raporuna göre ikinci el akıllı telefonlara yönelik pazar talebi 2023’te 309 milyon adede yükseldi. Satışların 2027 yılına kadar 431 milyon adedi aşmasıyla sektörde yaşanan büyümenin devam etmesi bekleniyor. 

Yenilenmiş akıllı telefon sektörü çevresel etkileri azaltıyor

Ters/Yeniden Ticaret Barometresi’ne (Recommerce Barometer) göre Avrupalıların %43‘ünden fazlası hâlihazırda ikinci el bir akıllı telefona sahip. Bu oran Avrupa’da her geçen gün ikinci el piyasasına olan rağbetin artışını doğruluyor.

Yürütülen araştırma 12 Avrupa ülkesini kapsıyor: Fransa, Belçika, Almanya, Hollanda, Romanya, İsviçre, Polonya, İtalya, İspanya, Macaristan, Portekiz ve İrlanda.

“Müşteriler artık yenilenmiş cihazları her zamankinden daha fazla bir seçenek olarak değerlendiriyor. Böylece yeni bir telefon satın almak yerine gezegenimiz için çok daha iyi ve değerli bir telefona sahip olabiliyorlar. Vodafone’dan yenilenmiş bir telefon satın almak, müşterilerin istedikleri telefonu daha ucuza almalarına ve gezegene dair içsel rahatlık sağlamalarına yardımcı oluyor.” -Vodafone Global Cihaz Yaşam Döngüsü Hizmetleri Başkanı Nick Dutch

Geri dönüşüm denilince akla plastik şişe ya da karton ambalaj geliyor. Ancak gezegen dijitalleşirken modası geçen ya da ömrünü tamamlayan elektronik cihazlara ne olacak? Avrupalı ​​cihaz yenileme lideri Recommerce, yenilenen akıllı telefonlarla ilgili tüketici alışkanlıklarını ve eğilimlerini derinlemesine incelemek için Vodafone ile ortaklık kurdu. 

Araştırmalara göre yeni bir akıllı telefon satın almak yerine yenilenmiş bir akıllı telefon tercih etmek iki yılda yaklaşık 50 kg CO2 tasarrufu sağlıyor. Bu sayı yeni üretilen bir akıllı telefona kıyasla %20 daha az. Yenilenmiş seçeneğin iklim değişikliğine katkısı %87 daha düşük ve ekstra 164 kg ham madde ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 

İklim krizi motivasyonu ikinci sırada

Ancak yıllık tüketici trendleri analizinin altıncı baskısı olan Yeniden Ticaret Barometresi, çevrecilik kaygısının tüketicilerin yeniyi tercih etmeleri hususunda en popüler ikinci neden olduğunu ortaya koyuyor. Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi 2024’te başlatılan rapora göre gelecekte yenilenmiş bir akıllı telefon satın almaya istekli olan tüketicilerin %67’sinin temel motivasyonu uygun fiyat seçenekleri.

Recommerce CEO’su Augustin Becquet tüketici davranışlarında motivasyon farklı olsa da olumlu çıktılar elde edilmesinin önemli olduğuna değiniyor.

“Tüketici davranışındaki bu değişimin ön saflarında yer alıyoruz. Önemli bir çevresel etki yaratmaya yardımcı olan yüksek kaliteli, yenilenmiş cihazlar sunuyoruz. Vodafone ile ortaklığımız teknolojinin olumlu değişim için katalizör görevi gördüğü sürdürülebilir bir geleceğe yönelik ortak vizyonumuzun bir kanıtı.”