Skip to main content

Barselona’da yer alan ve görünümü ile pembe bir dağı andıran pavilyon; insanlar, kuşlar ve ihtiyaç duyan tüm türler için bir iklim sığınağı işlevi görüyor.

Barbie gündemdeyken rengiyle içimizi açan işlevsel bir projeye yer vermek istedik. “Hissedilen sıcaklık” kavramının bir şehir efsanesi olmadığını özellikle şu günlerde yakından deneyimliyoruz. Şehirlerimizde asfalt ve beton gibi malzemelerin oluşturduğu birikim, ısı adası etkisi olarak bilinen ve doğal ortamlara göre 8ºC’ye kadar daha yüksek sıcaklıklara dönüşen bir duruma neden oluyor. Bu sıcaklık artışları uzun vadede küresel ısınmaya katkıda bulunarak çevreyi etkileyen durumlar arasında yer alıyor. 

Söz konusu ısı adası etkisi, her gün 200.000 kişinin geçtiği ve 15 kadar kuş türünün yuva yaptığı Barselona’nın Ramblas bölgesinde özellikle hissediliyor.

Kent hayatında iklim etkisini azaltmak

Proje Santa Mònica Sanat Merkezinin terasında konumlandırıldı. Pavilyon çevresindeki iklim koşullarını yumuşatabilen bir cihazın da eklenmesiyle farklı türler bir iklimsel sığınak olarak işlev görüyor.

Geniş çatı ile elde edilen gölgeli alanın yanı sıra pavilyonun en yüksek kısımlarına yerleştirilen yuvalar yer alıyor. Söz konusu yuvalar şehir hayatının içinde doğal bir serinlik yaratabilmek için kuşlar tarafından kullanılabilecek dallar ve doğal unsurlar içeriyor. Üstelik orta kısımda yer alan bahçe pavilyonu serinletirken böcekler gibi tozlaşmayı artıracak türleri de bünyesine davet ediyor. 

Peki özellikle kentlerde kendini baskın tür olarak gören insanlar denklemin neresinde? Pavilyon çevresine yerleştirilen banklar bölge sakinleri için serinlik içinde nefes alınabilir bir alan yaratıyor.

Kaynak: TAKK

Kaynak: TAKK

Kaynak: TAKK

Kaynak: TAKK