Skip to main content

İçinde çocukların koşup oynayacağı alanlar olmadıkça güzel bir şehir merkezi neye yarar ki?

Montpellier’de yer alan Arceaux bölgesi, sakinlerine tarihi şehir merkezinin yakınlarında ideal bir banliyö hayatı sunuyor. Pek çok dinamiği ile çocuk gelişimi için ideal olan kentin tek dezavantajı ise merkezinde bir açık hava otoparkı barındıran ancak neye hitap ettiği pek belli olmayan bir kamusal alanın yer alması.

Kaynak: Paranthese

Bir peyzaj ajansı olan Base’in çözümü ise bu alanı çocuklar için erişilebilir hale getirmek oldu. Hem şehir merkezi ve Arceaux bölgesi arasında güzel bir köprü görevi görecek hem de çocukların yaşadıkları yer ile bağlarını güçlendirecek kamusal alan projesinin teması ise “çocuk boyunda kentler” olarak belirlendi.

Fransız tasarım kolektifi Parenthèse bu geliştirmeye öncülük ederek çocuk odaklı kamusal alanların kademeli olarak dönüştürülmesine olanak tanıyan geçici bir eğlence alanı sunuyor. Bölgede yer alan okullarının ön bahçesinde bir dış mekan sınıf, salıncaklar, küçük yaş grupları için motor becerileri kursu, dans eden bir ayna, büyük piknik masaları gibi iyileştirmeler içeren kamusal alan çocuklar için güvenli bir alan yaratıyor.

Kaynak: Paranthese

Kaynak: Paranthese

Kaynak: Paranthese

Üstelik tüm parçalar döngüsel ekonomi mantığına uygun! Modüllerin tamamı sökülüp takılabilir, saklanabilir ve tekrar kullanılabilir şekilde tasarlandı. Böylece kamusal alan dış mekan etkinliklerinde, festivallerde hatta okul bahçelerinde bile herhangi bir alana entegre edilme avantajı bulunduruyor.

Kaynak: Paranthese