Skip to main content

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesinin atık problemi olduğu aşikar. Kentlerde, köylerde, evlerde, yani her yerde ve her zaman karşımıza çıkan atıklar gün geçtikçe artıyor ve dünyamızı her geçen gün daha da kirletiyor. Duruma daha yakından bakarsak sorunun atıklara değil de insanlara ait olduğu oldukça bariz. Çoğumuz çöplerin nereye gittiğini bilmiyor. Thomas Dambo, sorumluluğu yalnızca çöpü çöpe atmak olarak görenler için muhteşem bir proje başlatmış: The Future Forest.

Kendisini geri dönüşüm artivisti (activist + artist) olarak tanımlayan sanatçı Thomas Dambo, yıllardır atık malzemelerden yararlanarak dünyanın dört bir yanında, ses getiren projeler geliştiriyor. Dambo, 2018 yılında atıkların çevre üzerinde bıraktığı etkiye ve insanların her gün elden çıkardığı tonlarca çöpü toplayıp ayrıştıran atık görevlilerine dikkat çekmek üzere The Future Forest projesini başlattı. Proje kapsamında Mexico City’nin gerçek anlamda içine gömülmüş olduğu plastik atıkları değerlendiren sanatçının vizyonunda bu atıklardan gerçek boyutta bir orman yapmak vardı. Bunu tek başına yapmaktansa kolektif bir şekilde hareket etmenin daha etkili ve verimli olacağını düşünen Dambo, projeyi hayata geçirmek için 700’ü aşkın öğrenciden, emeklilerden ve 100’den fazla gönüllüden destek aldı. Şehrin gerçek kahramanları olarak bahsettiği atık görevlilerinin, Pepenadores, çocuklarını da projeye dahil etmeyi unutmadı. 

 

İlk adım olarak şehrin yüzlerce farklı noktasından toplamda 3 ton ağırlığında plastik atıklar toplandı. Plastik atıklar tek bir yerde toplandı ve amacına hizmet edecek şekilde ayrıştırıldı. Ayrıştırılan plastikler birbirinden güzel ağaçlara, çiçeklere, göletlere ve diğer birçok canlıya dönüştürüldü. Toplamda 8 hafta süren bu maraton, üretimlerin 500m2’lik bir alana yerleştirilmesiyle sona erdi. Chapultepec botanik bahçesinin ev sahipliği yaptığı The Future Forest, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Yerel kuruluş FYJA’nın desteğiyle, her yıl düzenlenen Çiçek Festivali kapsamında çocuklara yönelik atölyeler düzenleniyor. Bu atölyelerde çocuklar, atık plastiklerden çeşit çeşit çiçekler, böcekler üretiyor ve bu dönüşüm harikaları The Future Forest’a yerleştiriliyor. 

 

Yolumuz bir gün Meksika’ya düşerse görmeden dönmeyeceğimiz The Future Forest hakkında daha fazla bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsin. Süreci baştan sona izlemek için buradaki videoyu izleyebilirsin.