Skip to main content

Hepimiz standart daire modellerine aşinayız. Oda sayısı arttıkça yaşam alanı çeşitliliği de artar ve bu böyle sürer gider. Peki ya bu yaşam alanlarının döngüsel tasarım ile bloklara indirgendiği koca bir köy, tek bir daire olsaydı?

TaiSugar Circular Village projesiyle döngüsel ekonomi ruhu yaşam alanlarımıza ulaşıyor. Bio Architecture Formosana tarafından tasarlanan döngüsel yerleşkede israfı en aza indirmek için binanın inşaat ve yıkım planlarını önceden analiz eden döngüsel tasarım tekniği kullanılıyor.

Kaynak: Archdaily

Döngüsel tasarım nasıl yaşam alanına dönüşebilir?

Bu projede modülerleştirmenin büyük ölçekli kentsel gelişmelerde fabrikasyon montaj ve demontaj işlemlerini daha verimli hale getirmek ve inşaat malzemesi stoklarını takip edilebilir kılmak için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. TaiSugar Circular Village dünya çapında yerleşke tasarımında döngüsel ekonomiden yararlanılan ilk örnek olmasa da, Tayvan için bir ilk.  “Döngüsel Köy” olarak da adlandırabileceğimiz döngüsel yaşam alanı üç döngüsel bloktan oluşuyor: C-House, E-House ve C-Farm. C-House için yerleşkenin oturma odası, E-House için yerleşkenin mutfak alanı, C-Farm için ise gıdanın üretildiği bahçe alanı diyebiliriz.

Kaynak: Archdaily

Elbette projenin mentalitesine uygun olarak tasarım aşamasında inşaatta montaj ve kullanım aşamalarının sonrası da dikkate alındı. Projede kullanılan malzemelerden bazıları geri dönüştürülmüş ve yeşil malzemeleri içinde barındırıyor. Örneğin, TaiSugar‘ın eski harap binalarından kurtarılan sert bir ağaç E-House’un ana yapısı olarak kullanılırken, geri dönüştürülmüş demiryolu raylar zemin çevresinde bir çit olarak değerlendirildi.

Kaynak: Archdaily

C-Farm’dan bir görüntü. Kaynak: Archdaily

Ayrıca eski binalardaki ahşap kalaslar işlenerek C-House’daki döner kapının ahşap çerçevesi olarak yeniden kullanıldı. Karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla cephe ve iç bölme için de CLT (çapraz lamine ahşap) gibi yeşil malzemeler ve geri dönüştürülmüş LED cam yalıtım bloklarını tercih edildi.

Döngüsel ekonomi ruhunu daha da fazla yerine ön plana çıkarmak için ise asansör, aydınlatma, mobilya ve sıhhi tesisatların mülkiyeti kullanıcıya verildi. Yani döngüsel köyde modelinde satın alarak sahip olmaya değil, kiralayarak sahip çıkmaya elverişli bir yapı mevcut.

Kaynak: Archdaily