Skip to main content

Hayat Bilgisi ve Coğrafya kitaplarında “tarım ülkesi” olarak öğretilen ülkemizdeki ekolojik pazarları ve dolayısıyla tohumları inceleyelim. Merak etmeyin liste çok uzun değil! 

Organik tarım toprak verimliliğinin ve biyolojik çeşitliliğin artırılması için çabalayan; nadir istisnalar dışında sentetik pestisitleri (zararlı organizmaları engellemek kullanılan kimyasallar), antibiyotikleri, sentetik gübreleri, genetiği değiştirilmiş organizmaları ve büyüme hormonlarını yasaklayan bütüncül bir tarım sistemini sürdürülebilir kılmayı amaçlıyor. Yarısından fazlası Avustralya’da sürdürülen sertifikalı organik tarım, dünya genelinde 70 milyon hektarlık bir alanı kapsıyor. Organik tarım, ekolojik tarım ile aynı şey olmamasına rağmen bünyesinde birçok benzerlik barındırıyor. 

Ekolojik tarım, toprak erozyonunun önlenmesi, su tutulması, karbon tutulması ve artan biyolojik çeşitlilik gibi ekosistem hizmetlerini yeniden üreten organik tarım dahil tüm yöntemleri içeren üst düzey bir hedef olmasıyla biliniyor. Tüm bu ekolojik şartlarda sahip olduğumuz tohum çeşitliliğini ve bunları bize ekolojik olarak ulaştıran çiftçinin dağılımını bilmekte fayda var.

Tohum Çeşitliliği

Ata Tohumu: Ana babadan bizlere kalan tohum, bir sonraki sene tekrar ürün vermesi ile biliniyor. Türkiye’de 12.500 biyolojik çeşitliliğimiz var.

Sorun: Tarım küreselleştiği için arz talep dengesi bozuldu. Çiftçiler artık mevsiminde ve yakın pazarlarda ürün satamıyor. Kentlere satılan ürünler çiftçinin elinden çıkar çıkmaz pahalılaşıyor. Çiftçi kazanamazken halk fahiş fiyatlara sofrasını donatıyor.

Ticari Tohum: Örneğin Rusya bizden ince kabuklu, ekşi domates talep ediyor. Ülkemizdeki Çanakkale domatesi, Bursa domatesi vb. toplanıyor. Bu domateslerin talebe göre genleri ayrıştırılıyor ve melezleniyor. Böylece Rusya’ya domates satabiliyoruz.

Sorun: Çiftçiler para kazanmak zorunda olduğu için atalık tohumdan vazgeçip alıcısı hazır olan bu tohumu ekmeye başlıyor. Böylece kimse Çanakkale-Bursa domatesi ekmiyor ve üründe çeşitlilik kaybına neden oluyor.

Genetiği Değiştirilmiş Tohum: Tarladaki börtü böceği temizlemek ve tarım ilacıyla uğraşmamak için tohum genlerine ilaç eklenerek GDO’lu tohumlar oluşturuluyor.

Sorun: Yola çıkış noktası gayet iyi niyetliyken istinilen alanda/ amaca hizmet etmek için potansiyel tehdit barındırıyor.

Türkiye’deki Ekolojik Pazarlar

Bakırköy %100 Ekolojik Pazar

  • Bakırköy %100 Ekolojik Pazar: Cuma Günleri 09:00-17:00

Bakırköy %100 Ekolojik Pazar, Kroki

Şişli %100 Ekolojik Pazar

  • Şişli %100 Ekolojik Pazar: Cumartesi 07:00-17:00

Şişli %100 Ekolojik Pazar, Kroki

İzmit %100 Ekolojik Pazar

  • İzmit %100 Ekolojik Pazar: Perşembe 10:00-18:00

İzmit %100 Ekolojik Pazar, Kroki

Kartal %100 Ekolojik Pazar

  • Kartal %100 Ekolojik Pazar: Pazar 08:00-17:00

Kartal %100 Ekolojik Pazar, Kroki

 Kayseri Kocasinan/Erciyesevler %100 Ekolojik Pazar

  • Ağustos-Kasım döneminde her pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında Erciyesevler Pazar Alanı’nda kurulmaktadır.

Kayseri Kocasinan/Erciyesevler %100 Ekolojik Pazar

Kayseri Kocasinan/Yenimahalle %100 Ekolojik Pazar

  • Eylül-Kasım döneminde her çarşamba günü 08.00-17.00 saatleri arasında Yenimahalle Pazar Alanı’nda kurulmaktadır.

Kayseri Kocasinan/Yenimahalle %100 Ekolojik Pazar

Buğday Derneği, hazırladığı internet veritabanı ile yerel yönetim yetkilileri, ürünlerin satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat ve mali belgeler bazında kayıt altına alıyor. %100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm ürünlere ait sertifikalara www.ekolojikpazarlar.org web sitesinden ulaşılabiliyor.

Tohum, toprak, yaşam için dopdolu bir ilham!

Toplum olarak eleştirel düşünme becerilerimizin artmasıyla birlikte bilinç düzeyimiz, sorgulama ve araştırma refleksimiz bir hayli gelişti. Kimi zaman bu durum komplo teorilerine yol açıyor, kimi zaman karşıtlıklara vesile oluyor, kimi zaman da hak edene hak ettiği değeri veriyor. Ancak çayı bile içerken sıcaklığına, açıklığına, koyuluğuna, şekerine dikkat ederken sağlığınıza mâl olabilecek durumları göz ardı etmeyelim lütfen!