Skip to main content
Çevre için üreten sanatçılar, Onaran Blog’da yer vermeyi en çok sevdiğimiz konular arasında. Bu hafta odağımızda Portekizli tekstil sanatçısı Vanessa Barragão var. Lizbon Üniversitesi, Moda Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra kariyerini, seri üretim odaklı bir sektörde devam ettirmek istemediğine karar veren sanatçımız 2014 yılında, el işçiliğini merkezine alarak kendi tekstil tasarım stüdyosunu kuruyor. Yalnızca el işçiliğiyle üretilen tasarımların en önemli özelliği ise kullanılan malzemelerin geri dönüştürülmüş veya yerel üreticilerden toplanan atık ipliklerden oluşması. Bu sayede Vanessa, mevcut malzemeleri değerlendirerek yeni bir şeyler ürettiğini ve çevreye, doğanın bize verdiklerini bir bakıma geri verdiğini savunuyor. Sanatçının en büyük amacı ise sanatı aracılığıyla tekstil sektörünün okyanuslara verdiği zarara dikkat çekmek. Çevremizi kirleten sektörlerin başında tekstil sektörünün geldiğini belirten Vanessa, bu durumu değiştirmek için farkındalığın artması gerektiğine inanıyor.
Vanessa Barragão’nun stüdyosundan çıkan işler göz dolduran cinsten. Okyanuslara olan tutkusunu her işinde farklı biçimlerde yansıtan sanatçının işleri dünyanın dört bir yanından ilgi görmekte. İşte tam bu noktada Vanessa, sanatın çevre bilinci üzerindeki etkisini unutmamamız gerektiğini belirtiyor. Sanatçının işleri bugün çeşitli galerilerde, ofislerde, evlerde sergileniyor ve ürettiği göz alıcı ürünler sayesinde mesajını çok net bir şekilde iletiyor. Okyanus kirliliğine dikkat çekerken zanaatkarlığın önemini de her fırsatta dile getiren Vanessa, bu işe kendini adamış birçok kişiye de istihdam sağlıyor. 
Sanatçının işlerine baktığımızda, okyanuslara olan aşkını net bir şekilde görebiliyoruz. Birbirinden renkli ve benzersiz mercan resiflerini çeşitli formlarda karşımıza çıkaran Vanessa, işlerinde canlı ve soluk renkleri bir arada kullanarak okyanuslardaki kirlenme sebebiyle her geçen gün göz ardı edilemeyecek miktarlarda kaybettiğimiz mercan resiflerini gözler önüne seriyor. Mesajını yalnızca geri dönüştürülmüş veya atık malzemeler kullanarak ulaştıramayacağının bilincinde olduğunu söyleyen sanatçı, görselleştirmenin gücünü işlerinde kullandığı soluk renklerle destekliyor.
Günümüzün unutulan değerlerinden el işçiliği ve geri dönüştürülmüş malzemeleri birleştirerek birbirinden benzersiz ileri dönüşüm harikaları oluşturan Vanessa Barragão gerçek bir ilham kaynağı. Su ayak izimizin karanlık sonuçlarıyla karşılaşmamak için hala şansımızın olduğuna inanan sanatçının işlerini web sitesinden veya instagram sayfasından takip edebilirsin.