Skip to main content

Bedensel ve işitsel engelli sanatçılara sahne sanatları alanında destek veren Europe Beyond Access ikinci dönemiyle devam ediyor. Engelli sanatçıları görünürlüğü yüksek ve iddialı işler yapmak için teşvik eden proje, tiyatro ve modern dans gibi harekete dayalı sanat çalışmalarına destek sağlıyor.


Europe Beyond Access nedir?

2018’de faaliyete geçen Europe Beyond Access, başladığı günden beri dünyanın engelli sanatçıları merkeze alan en kapsamlı projesi olarak nitelendiriliyor. 

Avrupa Birliği ve British Council tarafından ortaklaşa yürütülen “Creative Europe” (Yaratıcı Avrupa) programı tarafından finanse edilen Europe Beyond Access ilk dönemini geçtiğimiz yıl tamamladı. Projenin ilk döneminde sanatta kapsayıcılığa yönelik yenilikçi yaklaşımlara öncülük etmek amacıyla Onassis Stegi‘nin de aralarında bulunduğu kültürel kurumlardan oluşan bir konsorsiyumu bir araya geldi. Atölye çalışmaları, mentorluk ve yürütülen çalışmalar aracılığıyla ilk dönem çıktıları Avrupa’da daha kapsayıcı bir kültürel ortamın temelini attı.

Geçtiğimiz günlerde tekrardan onaylanan projenin ikinci dönemi ise 2027 yılına kadar devam edecek. 

Fotoğraf: Simone Cargnani

Peki Europe Beyond Access ikinci dönem katılımcılarını neler bekliyor?

Program dans pratiği, fiziksel hareketlilik, tiyatral gösteriler gibi harekete dayanan eserleri bekliyor. Aynı zamanda projelerin farklı mekan ve zamanlarda sergilenebilirliğini sağlamak adına esnek ve taşınabilir olması şart koşuluyor. Bu senenin hedeflerine göre seçilen projeler 15 bin – 40 bin Euro arası hibe almaya hak kazanacak. 

Ayrıca ikinci dönem olarak anılan yeni program aşağıdaki maddeleri önceliklendirecek:

  • 3 büyük uluslararası ortak yapım, ortaya koyulan diğer 19 yeni eser ve 10 ülkede sunulan mevcut turne çalışmalarının 20 sunumuyla birlikte yer alacak.
  • Proje yeni dönemde de engelli sanatçıların yenilikçi sanatsal uygulamalarını uluslararası hale getirmelerini desteklemeye ve hem coğrafi hem de sanatsal izolasyonu azaltmaya odaklanacak. Avrupa’nın dört bir yanından yüzlerce sanatçı yurtlara, atölyelere ve çok uluslu sanat laboratuvarlarına katılacak.
  • Gösteri sanatları sahnesinde kapsamlı ve yeni araç ve anlayışlar geliştirmek hedeflenecek.

Europe Beyond Access programına dair detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz. Programa dair kısa bir özet içeren videoyu izlemen için aşağı bırakıyoruz.