Skip to main content

Bu hafta konumumuz Doğu Londra, konumuz ise kamusal sanat! Geçtiğimiz yıl sokak sanatının en gözde şehirlerinden Londra’da muhteşem bir proje gerçekleştirildi. Londra belediye başkanı ve kentlinin desteğiyle hayata geçirilen kitlesel fonlama projesi Walala Parade, sanatçı Camille Walala ve sanat kolektifi Wood Street Walls önderliğinde Londra’nın doğusunda yer alan Leyton High Road bölgesini baştan aşağıya renklendirdi. 

İlk aşamada projeye bölgedeki esnafın desteği sayesinde başlandı. Zamanla bu gruba kentli ve belediye de dahil olunca Walala Parade, şehrin sanat için geliştirilen en büyük kitlesel fonlama projesi haline geldi. Hazır enlerden bahsediyorken projenin Londra’daki en büyük kamusal sanat projesi olduğunun da altını çizelim.

Walala Parade’in bir kitlesel fonlama projesi olmasının yanı sıra projenin tasarım süreci ve mural tasarımlarında son sözün kentlide olması Walala Parade’in bir diğer artısı oldu. Sanatın daima erişilebilir ve kentliyle etkileşim içinde olması gerektiğini savunan Camille Walala için çalışma dahilinde ortaya çıkan tasarımların kentli tarafından oylanarak belirlenmesi oldukça önemliydi. 

Proje daha ne kadar iyi olabilir derken bir diğer özelliğine de dikkat çekmek isteriz: Walala Parade dahilinde boyanan tüm duvarlarda geri dönüştürülmüş boyalar kullanıldı. Forest Recycling Project’in geri dönüştürülmüş boyaları kullanılarak boyanan duvarlar, griler içinde kalmış sokağı yepyeni bir kimliğe büründürdü. 

Halihazırda sekiz binanın ön cephesini süsleyen muralların zaman içinde daha geniş bir alana yayılması hedefleniyor. Camille Walala’nın ikonik çizgilerini yansıtan tasarımlar Wood Street Walls’un muhteşem işçiliği ve kentlinin katkılarıyla hayat buldukça bizler yakın takipte olmaya devam edeceğiz!