Skip to main content

Onaranlar Kulübü olarak sokaklarda yüzümüzü güldüren, bize ilham veren ne varsa ona hayran kalıyor, herkesle paylaşmak istiyoruz. Bu yazımızda da kentinden ilham alarak çevresine birbirinden güzel müdahalelerde bulunan sanatçıları ve işlerini sizlerle paylaşmak istedik. Dünyanın dört bir yanındaki sokakların ev sahipliği yaptığı bu müdahaleler görmeye ve elbette paylaşmaya değer.

1- Happy Street Birds – Thomas Dambo

İlham Veren Müdahaleler - 03Happy Street Birds projesi, grafiti sanatçısı Thomas Dambo ve ekibi tarafından 2006 yılında başlatılan ve günümüze kadar gelen bir ileri dönüşüm hikayesi. Dambo, geri dönüştürülmüş malzemelerle 3500’den fazla kuş evi inşa ederek başta Danimarka ve ardından Lübnan, Almanya olmak üzere gözüne kestirdiği kamusal alanlara bu evleri yerleştirmiş ve yerleştirmeye devam ediyor. Yerleşim bölgeleri sokaklardan bina cephelerine, parklardan direklere kadar değişiklik gösteriyor.

2- CRISIS – spY

İlham Veren Müdahaleler - 022015 yılında sokak sanatçısı spY tarafından Bilbao’nun en merkezi ve varlıklı bölgesine yerleştirilen CRISIS, günümüzde yalnızca fotoğraflardan ibaret. Toplamda 1000 Euro değerinde 2 centlik demir paralarla hayata geçirilen proje, gözlemciler ve eser arasında etkileşim oluşturma amacı taşıyordu. Demir paralar daha sonra rahatça sökülebilecek şekilde duvara yapıştırılıyor ve gözlemcilerin bu paraları ödünç alması bekleniyordu. Nitekim de öyle oldu ve CRISIS sesini dünyaya duyurdu. spY ise sanatının herkes için bedava olduğunu bizlere bir kez daha hatırlattı.

3- Clamson Clay Nest – Nils Udo

İlham Veren Müdahaleler - 04Çevresel sanat akımının en sevdiğimiz isimlerinden Nils Udo, 2005 yılında Clamson Üniversitesinde yıllarca ses getirecek muhteşem bir projeye imza attı. Yapımında birçok gönüllü ve öğrencinin yer aldığı Clamson Clay Nest projesi, tam tamına 80 ton çam tomruğu ve yüzlerce bambu çubuğu kullanılarak hayat buldu. Bizlere, yuva kavramının iklimi her geçen gün değişen dünyamızda ne demek olduğunu ve gelecekte ne demek olacağını bu güzel yapıtla gösteren Nils Udo ve ekibi doğada, doğayla özdeşleşen projeler yapmaya devam ediyor.

Yazar: Nilüfer Aksu