Skip to main content

Çevre sorunları hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Günü her yıl 22 Nisan’da kutlanıyor. Peki eylemlerin ötesinde Dünya Günü gezegenimiz için ne ifade ediyor? Gezegenimizin ismini temel alan bu özel gün nasıl ortaya çıktı ve gelecekte neleri hedefliyor? İşte sorularımızın cevapları.

İlk Dünya Günü

22 Nisan 1970’te kutlanan ilk Dünya Günü, bazıları tarafından modern çevre hareketinin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Hatta ABD Çevre Koruma Ajansı’ndan bile önceye dayanan Dünya Günü, sadece çevre sorunları hakkında bilinçlenmekten ibaret değildi. Aynı zamanda petrol sızıntıları, fabrika ve enerji santralleri kaynaklı kirlilik, kanalizasyon atıkları, zehirli atıklar, pestisitler, hava kirliliği ve vahşi doğanın kaybı gibi sorunlara karşı ayrı ayrı mücadele eden farklı grupları bir araya getirmenin bir yoluydu. 

İlk Dünya Günü’ne katılım gösteren yaklaşık 20 milyon ABD vatandaşı sağlıklı bir çevre için gösteri yapmak ve eğitimlere katılmak için sokaklara döküldü. Bugün internetin erişimimizi kolaylaştırması nedeniyle anlamak zor olabilir ancak belki de ilk Dünya Günü’nün etkisi birçok insan için bir aydınlanma niteliğindeydi. Dünya Günü 1990’da ABD’nin ötesine geçti. O yıl 141 ülkeden yaklaşık 200 milyon insan dünya çapında geri dönüşümü artırma çabalarına katıldı ve Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 1992 Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nın önünü açtı.

22 Nisan tarihi kısmen üniversitelerin bahar tatili ile final sınavları arasına denk geldiği için öğrencilerin maksimum katılımı hedeflenerek seçildi. Bu tarih aynı zamanda 1872’de Nebraska’da başlayan ve insanların ağaç dikmeye teşvik edildiği Ağaç Dikme Günü’nün de kutlandığı gün. Kutlandığı ilk günden beri Dünya Günü birçok önemli çevre olayına ev sahipliği yaptı. Ülkelerin iklim değişikliği adımlarında sorumluluk aldığı Paris Anlaşması’nın (22 Nisan 2016) imzalanması da bu olaylardan biri. 196 ülkeden liderler, küresel ısınmaya karşı yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmayı kabul etmek için bir araya geldi. 


Dünya Günü’ne nasıl katılım sağlayabiliriz?

Dünya Günü çevresel nedenlere ilişkin farkındalık yaratmayı ve başkalarını daha sürdürülebilir bir gezegen yaratmanın önemi konusunda eğitmeyi amaçlıyor. Ayrıca savunuculuğu teşvik etmek ve gezegenin biyolojik çeşitliliğini korumak konularına da dikkat çekiyor.

National Geographic’e göre Dünya Günü Ağı; eğitim, kamu politikası ve aktivizm kampanyaları aracılığıyla 190 ülkede 20.000 ortak ve kuruluşu bir araya getiriyor. National Geographic, her yıl bir milyardan fazla insanın kampanyalara katıldığını ve bu durumun Dünya Günü’nü dünyadaki en büyük halka açık ve kolektif etkinliklerden biri haline getirdiğini belirtiyor.

Dünya Günü’ne katılım sadece eylemlere dahil olmak ve sokaklara çıkmaktan ibaret değil. Bitki bahçesi dikmek veya çöp toplamak gibi küçük ev veya sınıf projeleri de dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir. 22 Nisan’da pek çok insan ağaç dikmeye, diğer ekolojik girişimlere katılmaya veya çevresel bozulmaya ilişkin sokak protestolarına katılmaya gönüllü oluyor.