Skip to main content

Biyolojik bir sürecin parçası olan ve belirli periyotlarla hem psikolojik hem de sosyal açıdan hayatımızı etkileyen “menstrüal döngü” hayatımızın bir gerçeği. Dinamik yaşantımızın bir parçası olan regl için takvimler kullanıyor, her ay günlük hayatımızın bir kısmını telefonumuza gelen hatırlatma bildirimlerine göre düzenliyoruz.

Son dönemde medyada regl sürecine dair pek çok sorunun tartışma konusu olduğunu görüyoruz. Hatta trans bireylerin ön plana çıkarılarak reglin sadece kadınlara özgü olmadığının şiddetle savunulması, menstrüal döngüye dair bahsettiğimiz her şeyi ortak bir sorun haline getiriyor.

Regle dair en popüler sorunun ağrı olduğu düşünülebilir. Evet, ağrı çekiyoruz fakat bu ağrının sadece fiziksel olduğunu iddia etmek haksızlık olur. Her saniye, dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir yaş grubundan birileri yüksek maliyetli hijyenik ürünlerin sancısını çekiyor. Yalnızca gelişmemiş ülkelerde değil, pek çok ülkede insanlar yüksek vergili kadın hijyeni ürünlerine tepki göstererek hükûmetleri aksiyon almaya zorluyor. Elbette uzun yıllardır verilen bu mücadele meyvesini verene kadar benimsenen farklı çözüm yolları da mevcut.

Sürdürülebilir Alternatifler

Sürdürülebilirlik kavramsal anlamını aşıp bir hayat tarzı haline geldiğinde, tüm yaşamınız daha iyi bir alternatifin peşinde koşmakla geçiyor. İyi haber, her zaman plastikten daha iyi bir seçenek vardır. İçerdiği plastik miktarıyla ped ve tamponlar, erişimi olan herkes için sürdürülebilir alternatifleri bir seçenek haline getiriyor.

2018 yılında sadece ABD’de 5.8 milyar tampon satıldı. Yani ortalama bir menstrüasyon dönemi geçiren bir kişi hayat boyu 5 bin ila 10 bin arası tampon ve ped atığı üretiyor. Çoğu zaman tıbbi atık olarak işaretlenmeyen ped ve tampon atıkları hem çevreyi hem de insan sağlığını tehdit ediyor.

Bu rakamlara kayıtsız kalamayanlar için tek kullanımlık ürünler yerine tercih edilebilecek sürdürülebilir seçenekler mevcut. Son dönemde oldukça popülerleşen menstrüal kaplar, kullanım kolaylığı ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor. Yeni parlasa da 80 yılı aşkın süredir patentli olan menstrüal kapların uzun süreli kullanım imkânı maliyetleri oldukça azaltıyor. Kimilerine göre 3-4 saatte, kimilerine göre 10-12 saatte bir boşaltılarak temizlenen regl kapları rahat bir regl dönemi için çevre dostu bir seçenek.

Tekrar kullanılabilen ürünlerden bir diğeri ise regl külodu. Regl külodunu bir nevi modern görünümlü bebek bezi olarak tanımlamak mümkün. Ekstra bir tek kullanımlık ürüne ihtiyaç duymadan tekrar yıkayarak uzun süreli kullanım sağlayabilirsiniz. Benzer bir işleve sahip olan bez pedler de sürdürülebilir alternatifler arasında.

Döngünün tekrarlama süresi, döngü uzunluğu, fiziksel etkiler gibi pek çok parametre kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Hatta bırakın kişiden kişiye değişmesini, her regl dönemimiz bile birbirinin tam olarak aynısı değil. Yukarıdaki tekrarlanabilir alternatiflerle rahat edemeyen fakat yine de çevre dostu bir tercih yapmadan içi rahat etmeyenler için organik ped ve tamponlar üretiliyor. Her ne kadar tek kullanımlık bir ürün olsa da normal pede göre %71 daha az su ve %62 daha az enerji tüketilerek üretilen organik pedler, hem doğa hem de cildiniz için daha sağlıklı.

Regl Gerçekleri

Kadın hijyeni gibi hassas bir alanda sürdürülebilir alternatifleri tercih etmeyi bir gereklilikten çok tercih meselesi olarak görmeliyiz. Bugün sosyal medyada yaygınlaşan ve temelinde iyi niyet yatan öneriler herkes için uygulanabilir bir seçenek olmayabilir. Regl yoksulluğu, regle karşı kültürel tabular gibi sebepler standart ürünlere erişimi bile kısıtlıyor. Böyle bir düzende sürdürülebilir ürünlerden bir zorunluluk gibi bahsetmek, vicdan sahibi fakat imkânları kısıtlı herkes için adil olmayan bir ortam yaratıyor. 

Sadece kültürel tabular değil, hijyen yetersizliği de iyi niyetli ürünleri bir sağlık kabusuna çevirebiliyor. Örneğin Ruby Cup isimli marka “Bir al, bir ver” kampanyasıyla regl yoksulluğuyla mücadele eden kadınlara erişmeyi hedeflemişti. Kampanyanın iyi niyetli olduğu su götürmez bir gerçek. Fakat su, sabun gibi temel hijyen malzemelerine erişimin dahi kısıtlı olduğu dezavantajlı kesimler için tekrar kullanılabilir ürünler sağlık problemlerine yol açabilir. Birilerine yardım ederken öznelerin mevcut durum ve ihtiyaçlarını sezmek, daha iyi sonuçlar elde etmek için önemli. 

Bu nedenle önerilerimizi imkanlarınız dahilinde değerlendirebilir, regl döneminiz için atıksız çözüm yollarına yönelebilirsiniz.