Skip to main content

Kopenhag… Ait olduğu etnik grup fark etmeksizin kişilerin bir arada ve uyum içinde yaşadığı, mimarisiyle, doğasıyla göz dolduran, yayılmış olduğu alanı en güzel şekilde değerlendiren, kentte 12 ay boyunca düzenlenen etkinliklerine gıptayla baktığımız o güzel şehir. Bu yazımızda odağımızı nüfusun 800.000 olduğu Kopenhag’ın en çok ilgimizi çeken bölgelerinden Norrebro’ya yöneltiyoruz. Son yılların en popüler mahallelerinden biri olarak tanımlanan Norrebro, aynı zamanda Kopenhag’ın kültürel çeşitlilik açısından en zengin mahallesi. 

Dünya’nın dört bir yanından gelen sakinleriyle her geçen gün çeşitliliğin arttığı Norrerbro’da keşfedilecek sayısız yer, tadılması gereken birçok lezzet var. Tüm bu güzelliklerin arasında öyle bir park dikkatimizi çekti ki seninle paylaşmadan edemezdik. Parkımızın adı Superkilen. Kopenhag’ın ilk çeşitlilik parkı olarak anılan Superkilen 2012 yılında kullanıma açıldı. Ünlü Danimarkalı mimar Bjarke Ingels ve ekibi tarafından tasarlanan Superkilen, bünyesinde barındırdığı birbirinden çeşitli kültürel öge sayesinde bölgede yaşayan tüm sakinlere bir yönüyle hitap ediyor. Aynı zamanda içinde büyük bir spor ve hareket alanının da yer aldığı Superkilen’de Brezilya’nın kendine özgü banklarını, Norveç’in sağlam bisiklet parklarını, Fas’ın büyüleyici çeşmelerini görebilirsin. Tasarım sürecinde parkta yer verilecek hareket alanına da aynı şekilde önem gösteren Ingels, parkta bulunan spor ve hareket alanlarında da dünyanın çeşitli bölgelerinde görüp ilham aldığı objeleri ve mobilyalara yer veriyor. Japonya’dan kaydırak ünitesi ve Irak’tan salıncaklarla doldurulan çocuk oyun alanını görünce insanın kesinlikle çocuk olası geliyor. 

Parkın içine yerleştirilen her bir sokak mobilyasının farklı bir kültüre ait olması parkın evrenselliğini gözler önüne seriyor. Parkın genel temasına baktığımızda Superkilen, üç ana bölgeye ayrılıyor. The Red Square, The Black Market ve The Green Park olarak adlandırılan bölgelerde yukarıda bahsettiğimiz tasarım ögelerine rastlamak mümkün. Kırmızı alanda, içinde yer alan kafeler ve sanat etkinlikleri ile kent yaşamına yapılan vurguyu hissedebilirsin. Dinlenme ve sosyalleşme alanlarına ağırlık verilen siyah bölgeyi klasik bir çeşme ve banklar tamamlıyor. Yeşil alan ise adından da tahmin edebileceğin üzere doğayla iç içe olmak isteyenler için. Yeşil alanda spor yapabilir, piknikler düzenleyebilir veya köpeğinle oynayabilirsin.

Kopenhag’da gidip deneyimlenmesi gereken yerler arasında ilk sırayı kapan Superkilen Park’ın neredeyse 1 km uzunluğa sahip olması sebebiyle parka şehrin birçok yerinden erişilebiliyor. Dinlenmek, sosyalleşmek, spor yapmak, oyun oynamak isteyen kentlinin uğrak noktası haline gelmiş Superkilen’e giden herkesin kendinden bir parça bulması çok mümkün. Parkın tasarım ekibine göre parkın yapımında yerel anlayış, global deneyimle bir araya getirildi ve sonucunda Superkilen doğdu. Aynı bölgede yaşayan farklı kültürlerin çeşitliliğini bu şekilde bir araya getirildiğini görmek hem heyecan hem de umut verici.