Skip to main content

Küçük, gerçekleştirilebilir eylemler zamanla belirgin, çekici, kolay ve tatmin edici hâle gelerek alışkanlıklarımıza, alışkanlıklarımız da yaşam tarzımıza dönüşür. Bu düşünceden yola çıkan E cological LIVE açılımıyla eevie platformu iklim farkındalığını artırmak ve bireylerin alışkanlıklarını kolaylaştırmak için bilime dayalı davranışsal tasarım yöntemlerini uyguluyor.

eevie uygulamasından kesitler

Performans takibi yapıyor

Uygulamayı yükledikten sonra bireysel ya da kurumsal plan seçenekleri sunuyor. Buna göre bir planlama yapabiliyorsunuz. Yaşadığınız ülke, evinizin metrekaresi, yıllık ortalama seyahat kilometreniz, yeme tercihleriniz ve alışveriş sıklığınıza göre karbon salınımız dikkate alınıyor. Uygulama bu parametrelerden yola çıkarak günlük emisyon hesabı yapıyor ve önerilerde bulunuyor. Yaptığı hesapları ve önerileri ilgi çekici görsel grafiklerle destekliyor. Bununla birlikte kullanıcının günlük girişlerine dayanarak, kullanıcının nasıl performans gösterdiğini ve kullanıcının haftadan haftaya ve aydan aya ne kadar karbon azaltabileceğini bilgilendirci infografiklerle görselleştiriyor.

Sayılarla eevie

Ağaçlandırmayı teşvik ediyor

Kullanıcılara günlük iklim eylemlerinin ödülü olarak farklı doğa temelli çözüm projelerinde dikebilecekleri bir ağaç fidanı veriliyor. Ayrıca uygulama aracılığıyla tüm kaçınılmaz karbon emisyonlarını dengeleme imkanı da veriliyor. Bu amaçla, eevie, dünyanın en çok ihtiyaç duyulan ve ağaç dikmenin olumlu etkiye sahip olduğu bölgelerde ağaç dikmekle birlikte doğal biyoçeşitliliği restore eden, kar amacı gütmeyen lider kuruluş Eden Reforestation Projects ile ortaklık yürütüyor. Eden bugüne kadar Nepal, Madagaskar, Haiti, Endonezya, Mozambik, Nikaragua, Honduras ve Kenya’da 400 milyondan fazla ağaç dikilmesini sağladı.

Doğaya birkaç saniye dikkatli bakmak bile ona hayran kalmamız için yeterli oluyor. Bize sunulan bu kaynaklara saygı göstermekle birlikte gelecek nesiller için koruma adımları atmamız gerekiyor. Yaşam tarzımıza  bu yönde bir dokunuş yapmak isteyen eevie, her geçen gün yeni bir alışkanlık önererek, bizleri iklim dostu vatandaşlar hâline getirebilir.