Skip to main content

Dünyaya gözlerimizi açtığımız günden itibaren koşullar ne olursa olsun hep bir şeyler yapmanın, üretmenin peşindeyiz; yani makerlık doğamızda var desek yalan olmaz. Şu bir gerçek ki tamirciye gitmek yerine bozulan kumandanın içini açıp sorunun ne olduğunu anlayabilmek ayrı bir haz veriyor veya tutukluk yapan mouse’umuzu onarmak her seferinde mutlu ediyor. İmkanlar arttıkça insanın içindeki maker ruhu bir tık geride kalsa da son yıllarda maker kültürünün çocuklara aşılanması amacıyla okul müfredatlarına çeşitli STEM eğitimleri dahil ediliyor. Altyapısını kurmanın pek o kadar da kolay olmadığı bu müfredat eklemeleri haliyle herkes için erişilebilir durumda değil. 

Çocuklar için makerlığı daha erişilebilir hale getirme amacıyla SpectrUM, CSK Tribal Education, SciNation ve Flathead Reservation bir araya gelerek 2016 yılında mobil bir makerspace için kolları sıvadılar. Adının Salish ve Kootenai kabilelerinin konuştuğu yerel dildeki kelimelerden oluştuğu Kwul ‘I’tkin Maker Truck, makerlığı öğretirken bölgenin kültürel mirasını da kucaklıyor. Küçük bir kamyonetin satın alınmasıyla başlayan hikayemiz, bugün yüzlerce çocuğa maker olmanın ne demek olduğunu öğretiyor, öğretirken de sunduğu imkanlar sayesinde çocukların makerlığı deneyimlemesini sağlıyor. İçerisinde lazer kesim makinesi ve 3 boyutlu yazıcı gibi yeni nesil teknolojileri barındıran Kwul ‘I’tkin Maker Truck’ta sepetten müzik enstrümanlarına dek birçok nesnenin yapılışı öğretiliyor. 

Müfredatın oluşturulması ise bölgedeki yerli uzmanlar süpervizörlüğünde gerçekleştiriliyor. Alanında uzman, bölgenin kültürüyle yetişmiş “rol model”ler, eğitim ve atölyeler süresince katılımcılara destek oluyor. Günümüz koşullarında maker olmak yalnızca eldeki imkanlarla sınırlı değil. Bu tarz girişimler sayesinde gerekli bilgi ve ekipman bir araya geldikten sonra erişilemeyecek yerlerin, kişilerin olmadığına inanıyoruz. Paylaşmanın gücü daima bizlerle olsun!