Skip to main content

Avustralyalı sanatçı Marina DeBris, “çöp”ten eserleriyle en büyük problemlerimizden çevre sorunları ve su kirliliği krizine dikkat çekiyor. Topladığı çöplerle hayran kaldığımız sanat eserleri yaratan Marina, macerasına her sabah çıktığı koşu esnasında etrafta gözüne çarpan çöpleri toplayarak başlamış.

 

Yerde gördüğümüz mendili, denizde yüzen pet şişeyi alıp çöpe atmak hepimizin sorumluluğu. Marina DeBris, 2009 yılında bunun yeterli olmayacağını fark ettiğinde hemen işe koyulup krize bildiği en iyi yoldan dikkat çekme kararı alıyor: sanatını konuşturarak. Yaratıcılığından mizah ve ironiyi eksik etmeyen sanatçımızın önde gelen eserleri Trashion olarak adlandırdığı koleksiyonunda yer alıyor. Deniz ve okyanuslardan topladığı çöpleri birbirinden özel giysilere çeviren Marina, atıkların sahip olduğumuz en değerli malzeme olduğuna inanıyor. Eserlerinin en büyük özelliği ise, eserlerinde kullandığı atıkların formunu değiştirmeden kullanması, yani çöpü güzelleştirmemesi. Bu sayede, durumun ne denli kötü olduğunu anlatmayı hedefliyor. 

 

Marina’nın bir numaralı düşmanı elbette tek kullanımlık ürünler. Eserlerine bakanların “Gerçekten buna ihtiyacım var mıydı?”, “Daha iyisini yapabilir miydim?” gibi soruları ısrarla sormasını istediğini belirten sanatçı, insanların çevre sorunları ve su kirliliğinin farkında olduğunun ancak kendi problemleri olmadığını düşündüklerine inanıyor. Bu bağlamda sanatını ve yeteneğini farkındalık uyandırmaya adamış Marina. Aldığı ödüller ve açtığı sergilerle adanmışlık seviyesini görebiliyoruz. İşlerinden elde ettiği gelirin bir kısmını ise Heal the Bay ve 5 Gyres gibi STK’larla paylaşmayı ihmal etmiyor.

 

Marina DeBris, şu anda hayatına memleketi Avusturalya’da, sahillerden çöp toplayarak ve sanatını sürdürerek devam ediyor. Sanat görevi olarak adlandırdığı bu yolculuğunda Marina’yı takip etmek istersen Instagram sayfasına buradan, işlerini sergilediği web sitesine de buradan erişebilirsin.