Skip to main content

McDonalds Malta müşterilerine klişe bir soru yönelterek bir atık kampanyası yürütüyor:

Bunu kendi evinde de yapar mıydın? 

Tek kullanımlık çöpler çevremizdeki atık yoğunluğunun büyük bir kısmını oluşturuyor. Özellikle fast food ürünlerine ait olan hazır yiyecek ambalajlarına her yerde rastlamak mümkün. Son yıllarda kentsel yaban hayatının da öne çıkan bir kavram olması sadece bizim değil aynı çevreyi paylaştığımız tüm canlıların atıklardan etkilendiğini ortaya koyuyor. Peki bu çöpler reklamlarda yer alan mükemmel bir şekilde fotoğraflanmış ürünlerin yerini alsaydı?

“Yaşadığınız yeri sevin”

Yürütülen atık kampanyasının sloganı “Love where you live”. Türkçe’ye “Yaşadığınız yeri sevin” olarak çevriliyor. Yönünü çevresel sürdürülebilirliğe çeviren McDonalds Malta aslında hepimizin aşina olduğu bir soruyu yöneltirken, iç mekanlarda fotoğrafladığı çöplerle içsel bir anlatım tarzı sunuyor.

Reklam ajansı TBWA\ANG tarafından oluşturulan yeni atık kampanyası McDonald’s’ın geri dönüşümü ve daha bilinçli atık imhasını teşvik etme kararlılığına odaklanıyor. Çevreye özen göstermenin her zamankinden daha önemli olduğu bir dönemde kampanyanın yere çöp atma konusundaki yaklaşımı çevreye uyguladığımız çifte standartlarla ilgili dokunaklı bir mesaj sunuyor.

“Kampanya evlerimize doğayla karşılaştırıldığında nasıl davrandığımızdaki tutarsızlığı vurguluyor. Nasıl kullanılmış bir içecek bardağını evimizin akvaryumuna atmıyorsak, esas evimiz olan doğaya da aynı saygıyı göstermeliyiz.” – TBWA/ANG

Kaynak: McDonalds Malta Instagram hesabı

Kaynak: McDonalds Malta Instagram hesabı

Kaynak: McDonalds Malta Instagram hesabı