Skip to main content

Japonya’nın Tokushima bölgesinde yer alan Kamikatsu kasabası, 2003 yılında 2020’ye dek atıksız bir kasaba olma yolunda ilerleyeceğine dair bir bildiri yayınladı. Tarihler 2021’in son günlerini gösterirken kasabanın günümüze dek sıfır atık yaşam için kat ettiği yol ise göz dolduruyor! Kasabada yaşayanlar atığını 45 farklı kategoriye ayrıştırıyor ve bölgeden çıkan atığın %80’i değerlendirilerek farklı alanlarda kullanılıyor. Bu rüya kasabanın merkezinde ise Kamikatsu Zero Waste Center var.

Kamikatsu Zero Waste Center, kasabanın merkezinde yer alan ve atık malzemelerin ileri dönüştürülmesiyle inşa edilmiş bir sıfır atık merkezi. Yıllardır sıfır atık yaklaşımını benimseyen ve uygulayan Kamikatsulular için bu merkezin inşa edilmesi ve amacına hizmet etmesi çok önemliydi. Merkezin yapım aşamasında kasabanın dokusunu tamamen yansıtması amaçlandı ve bağlamda kasabadan çıkan atıkların değerlendirilmesi sağlandı. Öyle ki, merkez inşa edilirken kullanılan pencere çerçeveleri bile kasabalının artık kullanmadığı ve merkeze bağışladığı çerçevelerden oluşuyor. 

Hiroshi Nakamura tarafından tasarlanan Kamikatsu Zero Waste Center bünyesinde atık toplama ve ayrıştırma alanı, kütüphane, öğrenme merkezi, otel ve ikinci el mağazası barındırıyor. Merkezin içinde yer alan her bölgede ileri dönüştürülmüş malzemelerle karşılaşmak mümkün. Otel duvarlarından merkezin kapılarına dek hemen hemen her alanda kasabalının ihtiyaç duymadığı, onarılıp tekrar kullanılmaya ihtiyaç duyan malzemeler kullanıldı.

Dünyanın ilk sürdürülebilir geri dönüşüm topluluğu olmayı hedefleyen Kamikatsu halkı için merkezin bir diğer önemi ise 2003 yılından beri benimsedikleri sıfır atık yaklaşımı gelen ziyaretçilere de deneyimletebilmek. Bu amaç doğrultusunda Nakamura, merkezi tasarlarken bünyesine bir otel de dahil ederek Japonya ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere Kamikatsu’da atıkların nasıl ayrıştırıldığını, sıfır atık yaşam için hangi adımların atılması gerektiğini gösterecek bir deneyim alanı oluşturdu. 

Bu muhteşem kasabayı ve Kamikatsu Zero Waste Center’ı gidilip görülmesi gereken yerler listemizin en başına aldık bile! Sıfır atık merkezinin yaklaşımını yakından inceleyebilmek ve alanla ilgili daha fazla bilgi edinmek için merkezin resmi web sitesini ziyaret etmeni tavsiye ederiz.