Skip to main content

Su, doğanın bizlere vermiş olduğu en değerli kaynaklarımızdan biri. Öyle ki onsuz yaşayamaz, onun yokluğunu saniyesinde hatta salisesinde hissederiz. Hayatımızdaki yerinin ne denli elzem olduğunu bilmeyen olmamakla beraber konu su tüketimine gelince bu değerli kaynağımızı korumak amacıyla hep beraber elimizi taşın altına koymamız gerektiğini unutmamak önemli. Bu yazımızda, su ayak izimizi azaltmak için almamız gereken önlemlerden bahsedeceğiz. Aslında, hepimizin bildiği ancak uygulamasında zorlandığı basit değişimlerle yaşam kaynağımız suyun nesiller boyunca erişilebilir kalmasına katkıda bulunabiliriz.

 

Duş süresini yarıya indir! İlk adımı duşta veya banyoda harcadığımız vakti yarıya indirerek atabiliriz. 

Damlatan muslukları hemen tamir etmeli. Bu küçük ama etkisi bir hayli büyük önlemle yıllık harcadığın su miktarının ne denli azalacağını düşünmek bile insanı harekete geçiriyor.

Bulaşık ve çamaşır makinesini çalıştırmak için tamamen dolmasını bekle. Belki de yıllardır aile büyüklerimizden duyduğumuz bu tavsiyeye uymak hiç de zor olmasa gerek.

Hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalar tüketmeye özen göster. Hem sağlığın, hem canlılar, hem de sürdürülebilir bir yaşam için hayvansal gıdalardan ne kadar kaçınırsan o kadar iyi.

Hızlı modadan uzak dur. Ömrü kısa giysiler almaktan kaçınmak cebimiz ve doğamız için yapabileceğimiz en iyi şeylerden bir tanesi. İkinci el satın almaktansa çekinme.

Bol bol geri dönüşüm yap! Geri dönüşüm, doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliği için izleyebileceğimiz en iyi yöntem.

Dişini fırçalarken veya sebze-meyve yıkarken musluğu kapalı tut. Sebzeni, meyveni bir kaseye doldurduğun suyun içinde iyice yıkayıp durularsan musluğu açık tutmana hiç gerek kalmaz.

Kahveyi çayla değiştirmeyi dene. Bir kupa kahvenin su ayak izi 140 litreyken aynı miktarda çayın yalnızca 34 litre olduğunu biliyor muydun?

Su ayak izimizi azaltmak aslında bu kadar basit. Yukarıda bahsettiğimiz basit önerilerin etkisini sorgulamak oldukça doğal ancak tüm bu yöntemleri topluca ve her gün uyguladığımızı bir düşünsene? Doğamız, çevremiz, canlılar için atacağın bu küçük adımlar gelecek nesiller için hatrı sayılır yatırımlar olarak geri dönüyor olacak.