Skip to main content

Sahip olduklarımıza son bir(kaç) şans vermeden onları çöpe atmayalım, kullanmadığımız ürünlere hemen “çöp” demeyelim diyerek günlerimiz, aylarımız, yıllarımız geçiyor. Farkındalığımız arttıkça sıfır atık yaklaşımını benimsemeye çalışıyor, ileri dönüşüm pratiklerinden öğrendiklerimizi hayatımıza entegre etmeye çalışıyoruz. Tüm bunlar çevremiz ve kendimiz için birbirinden önemli adımlar olmakla beraber “çöp” olarak adlandırılan atıklara bambaşka açıdan bakan bir kişiyle tanıştıracağız sizi. Kendisinden çöpleri karıştıran, kendi deyimiyle çöplerin içinden geçen kimse, olarak bahseden aktivist Anna Sacks için atık ve çöp kavramları çok başka bir noktada. 

New York’ta yaşayan Anna Sacks, profesyonel yaşamının büyük bir kısmını kurumsal çalışma düzeninde geçirdikten sonra yapmayı en çok sevdiği şeyi, çöpleri karıştırmayı, hayatının merkezine alarak kentindeki atığı azaltma amacıyla yolculuğuna başladı. Önce kendi kentiyle başlayan hikayesi, şimdi dünya genelinde farkındalık uyandırma amacıyla herkese dokunmaya devam ediyor. 2017’de büyük mağazaların çöplerini karıştırmaya başlayan Anna, bugün bir TikTok ve Instagram fenomeni. Ürettiği içerikle her yaştan ve kültürden kitlelere ulaşıyor ve amacının insanlık olarak ne kadar nitelikli ürünleri çöpe attığımıza dikkat çekmek olduğunu belirtiyor. Atık veya çöp olarak nitelendirdiğimiz ürünlere bakış açımızı değiştirmeyi hedefleyen Anna, karıştırdığı mağaza çöplerinden çıkan iyi durumda ürünleri izleyicilerine göstererek değişimin önce kurumsal düzeyde başlaması gerektiğine inanıyor.

Haftada en az on saatini çöpleri karıştırarak geçirdiğini söyleyen Anna’nın yalnızca New York’ta değil dünyanın diğer büyük şehirlerinde de bu eylemi gerçekleştirdiği biliniyor. Paris’te çöpten çıkardığı 40 torba Lindt çikolatadan tutun da kentinde sürekli ziyaret ettiği CVS’in çöpünden bulduğu muhteşem durumda kahvaltılık gevrek kutuları ve optik gözlüklerle sosyal medyada büyük ses getirdi. Haftalık çöp yürüyüşlerine takipçilerini de dahil eden Anna çöp karıştırma seansları sonrası çöpten çıkardığı ürünleri de paylaşmayı ihmal etmiyor. Anna’nın hemen hemen her gün içerik yayınladığı instagram hesabına buradan, kısa videolarını yayınladığı TikTok hesabına buradan erişebilirsin.

Anna, profesyonel yaşamında da tutkusunu devam ettiriyor ve şu anda özel bir atık yönetimi firmasının ortaklığını yapıyor. Gün içinde atık yönetimi, sıfır atık, kurumsal atığı azaltma üzerine araştırmalar yaparak öğrendiklerini haftalık çöp yürüyüşlerinde ve profesyonel çalışmalarında uygulamaya özen gösteriyor. Severek takip ettiğimiz TheTrashWalker’ın “Donate Don’t Dump” ve “Save Our Compost” adlı iki organizasyonu da bir yandan devam ediyor. Hayatını tamamen atık ve çevreye adamış bu güzel insanın “çöpümüze” dair uyandırdığı farkındalık umuyoruz ki hemen yayılır ve atık bilincinin yerleşmesi sürecini hızlandırır.