Skip to main content

Sokak sanatıyla ilgileniyorsanız Tom Bob’un adını mutlaka bir yerlerde okumuş, muhteşem işlerini mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür. Bu yazımız, Tom Bob’la daha önce tanışmayanları tanıştırmak, tanıyanların ise hafızalarını yenilemek için. Yaptığı renkli müdahalelerle New York sokaklarını eğlenceli hale getiren Tom Bob, karşısına çıkan kent mobilyalarını birbirinden muhteşem sanat eserlerine dönüştürüyor.

 

İşten çıkmış evinize gidiyorsunuz, daha doğrusu gitmeye çalışıyorsunuz. Etraf her zamanki gibi kalabalık, şehir her zamanki gibi gri. Köşeden dönerken bir anda karşınıza devasa ıstakozlar çıkıyor. Biraz daha ilerlediğinizde önünüzdeki mazgaldan parlak yeşil renginde bir timsahın kaldırıma çıkmaya çalıştığını görüyorsunuz. Tüm bu karmaşa ve telaşın içerisinde yüzünüze hemen bir gülümseme yerleşiyor. İşte bu, sokak sanatının ve yapılan müdahalelerin gücü. New York’lu sanatçımız Tom Bob, bu gücün farkında olanlardan. Sanatını insanların yüzünü güldürme amacıyla konuşturan Bob, yıllardır kentinin sokaklarına ve kent mobilyalarına birbirinden renkli müdahalelerde bulunuyor.

İçimizdeki çocuğu tek bir işiyle uyandıran Bob, yaptığı müdahalelerle “sıkıcı” çevresini daha eğlenceli bir hale getirmek için çalıştığının altını çiziyor. Hayatı biraz tiye almanın önemini vurgulayan sanatçımızın yıllardır yaptığı işlerle vermeye çalıştığı mesajın da bu olduğunu söylüyor. Koskocaman gri bir metropolü renklendirdiğin ve bizlerin yüzünü daima gülümsettiğin için teşekkürler Tom Bob!