Skip to main content

Şehriniz ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, hackleyin! 

Kentsel hacktivizm, genellikle yetkililerin ve kurumların yönlendirmesiyle, yaratıcı vatandaşlar tarafından yürütülen bir problem çözme biçimidir. Alanlarında uzman ya da yardıma hazır kişiler; kitle kaynaklı bilgi ve becerilerini kullanarak, kentsel meselelere yaratıcı bakış açılarını katarak şehri şekillendirir.

Bahse konu şekillendirme uzun süredir boş bir araziyi mahalle parkına dönüştürmek, kullanılmayan bir alana halka açık oturma yerleri eklemek, yayalar için kavşakların güvenliğini artırmak veya sadece kentsel ortamları daha duyarlı ve eğlenceli hâle getirmek olabilir.

Bu tür müdahaleler aracılığıyla insanların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak, küçük değişiklikler yaparak şehre karakter katmak ve muhtemelen yerel yönetimleri bu değişikliklere dahil ederek süreçlerin sürdürülebilir olması amaçlanıyor. Her gün geçtiğiniz yolları, gördüğünüz yerlerdeki alanları kullanan kişiler olarak neyin yapılması gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Kendin yap ya da müdahale kültürüne ilginiz varsa kendi şehrinizde neler yapabileceğinize, nereden başlayabileceğinize örneklerle göz atalım:

1. Telefon Kutuları

Telefon Kutularını Hack’ledik

2. Yağmur Boruları

Yağmur Borularını Hack’ledik

3. Kaldırım Dubaları

Kırık Babaları Onardık

4. Kent Mobilyaları

Hatay Kent Hack’leme Atölyesi

*Bu hack’ler yaşadığınız yerde yasal olabilir veya olmayabilir. Düşündüklerinizi uygulamadan önce küçük çaplı bir araştırma yapmakta fayda var.