Skip to main content

Yarının yetişkinleri olan çocuklara çevre bilinci aşılamak ve bugünden gezegenimize iyi bakmanın önemini öğretmek belki de kolektif olarak atacağımız adımların en önemlisi. Üstelik eğlenceli yollar ile! Çocukları sürdürülebilirlik eylemlerine ve gezegenimiz hakkında düşünmeye dahil etmenin birçok kolay ve basit yolu var. 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

Yediden yetmişe bir gün değil her gün Dünya Günü

Dünya Günü her yıl 22 Nisan’da kutlanan ve çevre sorunları hakkında farkındalık yaratmayı ve gezegeni korumaya yardımcı olacak eylemleri teşvik etmeyi amaçlayan yıllık bir etkinliktir. 

Dünya Günü insanlara iklim değişikliğinin nedenleri ve etkileri hakkında bilgi edinme fırsatı sunsa da, karbon ayak izimizi azaltmak ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmek için harekete geçmek için tek gün bu değil. Eylemin bizimle ve gelecek nesle büyüyecekleri dünyayı nasıl koruyacaklarını öğretmek/göstermekle başlaması gerekiyor. İnanılmaz gezegenimizin yılda sadece bir gün değil, her gün önemsenmesi ve kutlanması gerektiğine inanıyoruz. 

Atlarımızın da dediği gibi ağaç yaşken eğilir. Çocuklar doğal olarak ebeveynlerin ya da hayran oldukları yetişkinlerin tutkulu olduğu şeylere dahil olmak isteyebilir. Çocuklara çevre dostu eylemlere katılma fırsatı vermek, yaşam alanlarında sürdürülebilir değişiklikler konusunda karar verme yetilerini geliştirir. Küçük yaşlardan itibaren sürdürülebilirlik gemisine binen çocuklar pek çok değerli ders edinir ve çevre bilincine sahip kararlar almayı alışkanlık haline getirir. 

Çocuklar için sürdürülebilirlik aktiviteleri

Hem çocuklar hem de yetişkinler için gezegenimize özen göstermenin birçok yolu var. İster yerel etkinliklere, ister çevre kuruluşlarına gönüllü olarak katılarak çevre bilincini geliştirebilirsin. İstersen de yaşam alanından ayrılmadan sürdürülebilirliği teşvik eden yaşam tarzı değişikliklerini uygulayabilirsin. 

Aşağıda çocukları sürdürülebilirlik etki alanına dahil etmek için atabileceğin bazı adımları listeledik. Bu etkinlikler çocukların gezegenle bağlantı kurmasına yardımcı olacak ve onlara erken yaşlardan itibaren sürdürülebilirliğin önemini öğretecek harika uygulamalı aktivitelerden oluşuyor. Çünkü çocuklara ilham verirken yaptığımız şeylerin arkasındaki nedeni anlamalarına yardımcı olmak çok önemli. Senaryolar üzerinden eylemlerimizin iyi ve kötü sonuçları hakkında konuşmak çocukların o adımları daha kolay benimsemesine yardımcı olabilir.

Çöp toplama aktiviteleri

Çocukları doğadaki çöpleri toplamaya teşvik etmek, onlara çevreyi ve içinde yaşayanları korumanın önemini öğretmenin harika bir yoludur. Plastik, cam ve diğer çöp türleri kumsala, nehre veya dışarıdaki herhangi bir yere bırakıldığında kaplumbağalar, balıklar ve kuşlar gibi yerel canlılara zarar verebilir. 

İnsanlar neden çöp atıyor ve onu temizlemek bizim için neden önemli? İyi ya da kötü senaryoları birlikte değerlendirebilirsiniz. Örneğin “Bu plastik poşeti sahilde bulduk. Bir deniz kaplumbağası bunu bir denizanasıyla karıştırabilirdi. Kaplumbağanın zarar görmemesi için onu atmamız gerekiyor.” gibi bir açıklama cümlesi tercih edilebilir. Çocuklar eylemlerin nedenlerini anladıklarını yardım etmeyi alışkanlık haline getirmeyi öğrenir ve çevresindekilere de öğretmek için heveslenir.

Kendi küçük alanında çöp toplamak sürdürülebilirlik eylemlerini günlük faaliyetlere dahil etmenin kolay bir yoludur. Daha kolektif etkinliklere dahil olmak istiyorsanız bölgenizdeki yerel kuruluşların ev sahipliği yaptığı temizlik etkinliklerini araştırabilirsiniz. Bu tür faaliyetlere katılmak çocuklara bir topluluk, sorumluluk ve idare duygusu aşılarken, onları gezegene ve onun doğal kaynaklarına sahip çıkmaya teşvik eder.

*Çöp toplama sırasında çocukların tehlikeli maddeler ile temasa geçmemesi için her zaman yetişkin gözetimi önerilir.

Evde birlikte 3R Kuralı’nı uygulayın

3R kuralı yaygın bilinen bir hayat mottosudur: Azalt (Reduce), Yeniden Kullan (Reuse) ve Geri Dönüştür (Recycle). Her ne kadar akılda kalıcı bir çevre kampanyası olarak harika görünse de bugüne kadar en öne çıkan kısmı geri dönüşüm oldu. Oysa geri dönüşüm tek başına uygulandığında atık sorunlarımızın çözümü değil. Tüketimimizi azaltmak ve mümkünse bazı ürünleri yeniden kullanıma sokmak geri dönüşümden önce uygulanması gereken adımlardır. 

İlk adım olan Azalt (Reduce) ile tüketimi azaltmak çöp sahasına gönderilen çöp miktarını azaltmanın ilk ve en efektif adımıdır. Aşırı tüketim sonucu atıkların bir kısmı geri dönüştürülemeyebilir. Bu nedenle daha az şey satın almak her zaman daha önemlidir. Yeni bir şey satın almadan önce durun ve kendinize şu soruları sorun:

  • Buna gerçekten ihtiyacım var mı?
  • Bu eşyanın yerine kullanılabilecek bir şeye sahip miyim?
  • Bu ögeyi satın almak, atığa dönüştükten sonra kaynak, üretim, nakliye ve depolama alanı gibi çevresel maliyetlere değer mi? 

Halihazırda sahip olduklarınızı yeniden kullanmak, en çevre dostu ve bütçe dostu seçenektir. Öğeleri yeniden kullanma konseptini iyi bir şekilde uygulamak istiyorsanız kendinize şu soruyu sorabilirsiniz:

  • Bu eşyayı kullanmamın başka bir yolu var mı?

Yeniden kullanım sadece atıklarımızı azaltmamız anlamına gelmez, aynı zamanda yaratıcı, aktif ve katılımcı olmanın yollarını da bulmamız anlamına gelir. Çocuklar son derece yaratıcıdır ve yeni fikirler bulma ve bir şeyleri kullanma yolları bulma konusunda harikadır. İleri dönüşüme başvurma aşamalarınızda mutlaka onları da sürecin içine dahil edin.

Bahçede vakit geçirin ve ellerinizi kirletin

Bahçe işleriyle uğraşmak çocuklara sürdürülebilir yaşamı öğretmenin bir başka mükemmel yoludur. Çünkü bitkilerin nasıl büyüdüğünü ve çevreye nasıl bakım yapılacağını öğrenmeleri koruma içgüdülerinin gelişmesine yardımcı olabilir. Eğer alanın varsa bir bahçe kurup büyüterek çocuklara doğal dünyayı ve yiyeceklerinin nereden geldiğini öğretebilirsin. Eğer yeterli alanın yoksa saksı çiçeği büyütmek bile gayet iyi bir adımdır. Çocuklar tohumları nasıl ekeceklerini ve bakımını yapacaklarını, gübrelemeyi ve geri dönüşümü nasıl yapacaklarını ve zararlıları ve hastalıkları kontrol etmek için doğal yöntemleri nasıl kullanacaklarını öğrenebilir. Bahçe işleri çocukların bitkilerinin büyüyüp gelişmesini izlerken sorumluluk duygusu geliştirmelerine ve başarılarından gurur duymalarına yardımcı olmanın eğlenceli bir yoludur.

Kendi yiyeceklerini yetiştirmek aynı zamanda çocukları yeni sebze ve meyveler denemeye teşvik edebilir. Böylece çocuklar daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirebilir. Çocuklara kendi yiyeceklerini yetiştirmeyi öğreterek, önemli yaşam becerilerini geliştirmelerine ve çevreye saygı ve takdir duygusu kazanmalarına yardımcı olabiliriz. 

Yerel işletmelere öncelik verin

Yaşadığınız bölgedeki yerel işletmelerden alışveriş yaptığınızda yalnızca çevre dostu bir karar vermekle kalmaz, aynı zamanda yerel toplum için de harika bir karar vermiş olursun. Yerel topluluk için bir gelir kaynağı sağlarken, lojistik süreçlerin gezegen üzerindeki etkisinin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. 

Ayrıca küçük yerel işletmeler genellikle yerleşim yerlerine yakındır. Böylece topluluğun yürüme alışkanlığı kazanmasına önayak olabilirler. Merkezi bir yerden alışveriş yapmak daha az trafiğe, habitat kaybına ve çevre kirliliğine daha az katkıda bulunmak demektir. Çocuklara yerel işletmeleri destekleme fikrini aşılayın. Bazı küçük işletmeler özellikle yaz aylarında çocukları teşvik eden etkinlikler düzenleyebiliyor. Bu etkinliklere çocuklar ile katılım sağlamak sorumluluk ve gurur duygusu aşılayabilir. Böylece Dünya’yı seri üretilen malzemelerden korurken depolama alanlarımızı çöp ve atıklardan uzak tutmayı öğretebiliriz.