Skip to main content

2024’e çok az kalmışken içinizdeki maker’a kulak vermenin vakti geldi. Bu sene yılbaşı süslerinize ileri dönüşüm ile orijinal fikirler katmaya ne dersiniz? İşte 2023’e veda ederken yaratıcılığınızı kullanma fırsatı!

İleri dönüşüm ile değerlendirilebilecek atık malzemeler

Kurumuş odun dilimleri

Eğer kurumuş yılbaşı ağacınızı atmaya karar verdiyseniz ve vedalaşamıyorsanız size iyi bir haberimiz var. Tam anlamıyla vedalaşmak zorunda değilsiniz! Kurumuş ağacınızın gövdesinden kestiğiniz birkaç parça gelecek ağacınızda hayat bulabilir. Kestiğiniz ağaç dilimlerinizin üstünü dilediğiniz şekilde süsleyerek el yapımı yılbaşı süsleri yapabilirsiniz.

Kaynak: Recyclart

Eski ampuller

Patlayan ampulleri atmak yerine süslemeye ne dersiniz? Biraz boya, biraz boncuk ve aklınıza gelen her malzeme ile orijinal yılbaşı süsleri hazırlayabilirsiniz. Bu sene için biraz geç olsa da bir sonraki sene için şimdiden patlak ampul biriktirmeye başlasanız iyi olur.

Kaynak: Recyclart

Atık kahve kavanozları

Amacını tamamlamış kutuları değerlendirmeye devam etmek bizim kültürümüzde var. Buzluktaki dondurma kutusunun talihsiz kaderine dair pek çok deneyim edinmişizdir. Peki bu deneyimleri daha eğlenceli bir şeye dönüştürmeye ne dersiniz? Kahve kavanozunu, kahve kutusunu ya da herhangi bir atık kutuyu süsleyerek sevimli saksılar elde edebilirsiniz. Elbette temamız yılbaşı olduğu için bol bol kar tanesi, Noel Baba ya da kardan adam figürleri kullanmanızı ve kırmızıya sıkça başvurmanızı öneririz!

Kaynak: Recyclart

Boş plastik şişeler

Geçmiş yazılarımızda plastiğin kalıcılığından ve kötü imajından bahsetmiştik. Peki neden bu uzun ömürlü malzemeyi kendi kârımıza dönüştürmüyoruz? Görselde yer alan hediye kutusu atık bir plastik şişeden yapıldı. Siz de yaratıcılığınızı, boyalarınızı ve kurdelelerinizi kullanarak şık hediye kutuları tasarlayabilirsiniz.

Kaynak: Craft and Fun

Eski düğmeler

Kırık ya da eski düğmeleri dönüştürmeyi hiç denediniz mi? Cevabınız ne olursa olsun size güzel bir öneri ile geliyoruz. Eski düğmeleri üst üste yapıştırarak düğme ağaçlarına dönüştürebilir, ister minik biblolar ister yılbaşı süsü olarak değerlendirebilirsiniz!

Kaynak: Recyclart

Eski tişörtler

Peki eski tişörtlerinizin kumaş kutulara ya da kumaş yılbaşı süslemelerine dönüşebileceğini söyleseydik? Büyücü değiliz, bize gereken sadece yaratıcılık ve el yeteneği! Gereken tüm bilgileri aşağıdaki videodan edinebilirsiniz.

Kaynak: Craft and Fun