Skip to main content

Halka yönelik bir kamusal mobilya tasarım sergisi olan Public Access, Furnishing Utopia’dan yerel tasarımcı Jean Lee tarafından düzenlendi. Serginin ana amacı tasarımın bir empati noktası olabileceği ve kamusal alanların herkes için var olduğu fikirlerine odaklanıyor.

Sergi kamusal alanda kentsel aidiyeti arttıracak parçaları içeriyor ve iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm fiziksel dış mekan bileşenlerini içerirken, ikinci bölümde Brooklyn Gallery ve Head Hi kitapçısından referansların yer aldığı bir iç mekandan oluşuyor.

Tüm canlılar için kamusal mobilyalar

2023 yılında gerçekleştirilen Public Access bünyesinde önceki yıl yapılan açık çağrıdan seçilen 35 proje yer aldı. Seçilen projeler yalnızca ABD’den değil; Birleşik Krallık, Vietnam ve diğer 9 ülkeden toplandı. Yapılan seçki kamusal alanlardan biri olan Brooklyn Donanma Mezarlığı arazisinde doğa manzarası eşliğinde ilgililere sunuldu.

Küratör Jean Lee’ye göre bu açık hava projeleri, kuş besleyicilerinden tohum kütüphanelerine, banklardan topluluk buzdolaplarına kadar uzanıyor. Ve basit malzemelerden oluşturulan Public Access projelerinin hepsi tek bir ortak noktada toplanıyor: Tasarımın nasıl bir empati noktası olarak hizmet edebileceği sorusu. Serginin ikinci bölümü olan iç mekan kısmında ise geri kalan projelerin fotoğrafları ve belgelerinin yanı sıra bulunduğu çeşitli uluslararası yerleri gösteren bir harita da yer alıyor.

İnsanlar için olduğu kadar hayvanlar için de yapılan tasarımların yer aldığı dış mekan kurulumuna çok sayıda önemli tasarımcı katkıda bulundu. Meksikalı tasarımcı Jorge Diego Etienne, keseli sıçanlar için küçük bir ahşap barınak tasarladı.

Fotoğrafçı: John Daniel Powers

Jean Lee’nin kendi stüdyosu Ladies and Gentlemen ise çeşitli nesnelerin saklanması için halka açık bir kitaplık ve kayıp eşya deposu oluşturdu.

Kaynak: Dezeen Fotoğrafçı: John Daniel Powers

ABD’li sanatçı Allan Wexler istendiğinde beyaz bir çit oluşturacak şekilde sıralanan çıkarılabilir sandalyelerden oluşan halka açık oturma alanları yarattı.

Kaynak: Dezeen Fotoğrafçı: John Daniel Powers

New York merkezli Various Projects boyalı ıstakoz kafeslerinden yapılmış modüler bir umumi buzdolabı oluşturmak için yerel kuruluş One Love Community ile birlikte çalıştı. Söz konusu projelerin çoğu aynı zamanda ileri dönüşüme de çok başarılı örnekler teşkil ediyor.

Kaynak: Dezeen Fotoğrafçı: John Daniel Powers

Public Access ile açık kaynaklı bir kolektif eylem çağrısı

Tasarımlara ilişkin tüm şemalar farklı bağlamlar için tekrarlanabilmeleri ve değiştirilebilmeleri amacıyla çevrim içi olarak da kullanıma sunuldu. Brooklyn tasarım stüdyosu Ladies and Gentlemen’in kurucu ortağı olan küratör Lee tasarımların dinamik tasarım uygulamalarının, kamusal alanın ve empatinin buluşma noktası anlamına geldiğini söyledi. 

“Kamu erişim projelerinin çoğu başka biri için bir şeyler tasarlamaktan ibarettir. Bu kişi bir yabancı olsa bile.” – Küratör Jean Lee

Projenin itici gücü iki ana kola ayrıldı. Covid-19 salgını dönemi insanların yerel çevreyle daha sık etkileşime geçtiğini fark eden Lee, ticaretten uzak tasarımı keşfetme arzusunu hayata geçirmeye karar verdi. 

Kaynak: Dezeen Fotoğrafçı: John Daniel Powers

“Hiçbir şekilde sektörü eleştirmiyoruz, sadece tasarımın hayata nasıl nüfuz ettiğini görmek için bakış açımızı genişletmek istiyoruz. İnsanların başka bir şeyi kullanmaya karar vermek yerine eskiyi yeniden tasarlayıp düzeltebilirler. Zamanla bu farklı insanların meydana getirdiği bir tür evrime karşılık gelir. Ve bahsettiğimiz her ne ise ona sahip olmakla ya da yatırım yapmakla uzaktan yakından alakası yoktur.” -Küratör Jean Lee

Lee ayrıca tasarımcıların uğruna çalıştıkları topluluklarla etkileşim kurmasının önemli olduğunu belirterek, onları izin almaya ve yerelin ihtiyaçlarını anlamaya teşvik etti. Aksi takdirde tasarımcıların bazen gerçek ihtiyaçları değerlendirmeden proje ve tasarım üzerinde fazla düşünebileceği gerçeğini de ekledi.

Geçmişte benzer bir kamusal alan projesi olarak geri dönüştürülmüş plastikler ile ileri dönüşüm mobilyaları oluşturan U.S.E.’a yer vermiştik.