Skip to main content

İçeceğinizi nasıl tercih edersiniz? Soğuk mu, sıcak mı? Buzlu mu, buzsuz mu? Peki size dünyanın en temiz ve en soğuk buzunu bardağınızda görebileceğinizi söyleseydik? Dubai’nin seçkin barları içeceklerde kutup buzu servisiyle hizmet anlayışını bir üst seviyeye taşıyor. O zaman bu distopyanın parçalarına ve seyirci olan bizlere soruyoruz: Kutup buzu ticareti ne kadar etik?

Grönland fiyortlarından buz toplayan Arctic Ice şirketi bir distopyayı gerçeğe çeviriyor. Topladığı buzları seçkin barlara satmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderen şirket adeta soğuk içecek tüketmeyi bile sınıfsallaştırıyor.

“Dünyanın en temiz buzu”

Esasında içeceklerde ‘buzul buzu’ kullanmak Grönland’da yaygın bir uygulama. Yıllar içinde birçok girişimci buzul buzunu ihraç etmeye çalışsa da, başarılı olan pek çıkmadı. Arctic Ice tarafından ‘çevre dostu’ olarak nitelendirilen buzul buzu neredeyse tatsız olmasıyla öne çıkıyor. Kurucu ortağı Malik V Rasmussen, bin yıldır sıkıştırılan buzun tamamen kabarcıksız olduğunu ve normal buzdan daha yavaş eridiğini de ekliyor. Peki Grönland’daki buz tabakası hızla erirken, buzul buzunu çevre dostu etiketiyle pazarlamak greenwashing olarak nitelendirilebilir mi?

Kaynak: Arctic Ice

Şirketin internet sitesinde aşağıdaki ifadeler yer alıyor:

“Arctic Ice, doğrudan Kuzey Kutbu’nda 100.000 yıldan fazla bir süredir donmuş durumda olan doğal buzullardan elde ediliyor. Buz tabakalarının bu kısımlarının herhangi bir toprakla veya insan faaliyetlerinden kaynaklanan kirletici maddelerle temas etmemesi, onları dünyadaki en temiz H2O yapıyor.”

Temiz buzul buzuna giden yolculukta Arctic Ice’ın vinç takılı özel teknesi başrolde. Grönland çevresindeki fiyortlar genellikle Grönland buz tabakasına bağlı buzulları kıran buzdağlarından oluşuyor. Başkent Nuuk çevresinde dolaşan tekne, buzulun ne tabanı ne de tepesi ile temas halinde olmayan belirli bir buz türünü arıyor. Oldukça saf olan bu buz, şeffaf olduğundan suda fark edilmesi zor. Yerel halk bu buz türünü “kara buz” olarak adlandırıyor.

Tekne uygun bir parça bulduğunda ise onu vinçle alıp mavi plastik bir kasaya koyuyor. Nuuk’a geri dönen buz burada soğutulmuş bir nakliye konteynırına dolduruluyor. Arctic Ice’ın haberine göre bu konteyner önce Danimarka’ya gidiyor. Ardından Dubai’ye ulaştıracak başka bir gemiye yükleniyor. Dubai’de ise hâlihazırda Dubai’de başka buz türleri de satan yerel distribütör Natural Ice tarafından satılıyor. 

Kaynak: Arctic Ice

Küresel ısınmadan kâr elde etmek

The Guardian’ın haberine göre 2022’de faaliyete geçen girişim yakın zamanda ilk 20 metrik ton buzunu gönderdi. Şirketin kurucuları ise büyük bir eleştiri dalgasına maruz kaldı. Kutup buzu ticareti sosyal medyada küresel ısınma odağında büyük yankı uyandırdı.

“Buzul buzunu satmak yerine küresel ısınmanın etkilerinden endişelenmeniz gerekmez mi?”

“Bu nasıl bir distopya?” 

Ve benzeri tepkiler Rasmussen’e göre “ölüm tehditlerine varan” mesajlar ve yorumlar ile çığ gibi büyüdü. Ancak şirket, buzunun çevre dostu ve sosyal değere sahip olduğunu savunmaya devam ediyor.

Arctic Ice’ın iddiasına göre Grönland’dan Danimarka’ya nakliyenin ilk aşaması çoğu soğutulmuş gemi gibi düşük karbon yoğunluğuna sahip. Şirket Grönland’dan nakliyenin dolu giden gemilerle ihraç ettiğinden çok donmuş ürün ithal ettiği, yani gemiler dolu döndüğü için düşük karbon yoğunluğuna sahip olduğu savundu.

Artan tepkilerin ardından Arctic Ice tamamen karbon nötr olma taahhüdünde bulundu. Tedarik zinciri oluşturulduktan ve şirketin karbon ayak izi hesaplandıktan sonra tüm fazla emisyonlar ya karbon yakalama ve depolama yoluyla, ya da karbondioksiti havadan emen yeni gelişen teknolojiler ile ortadan kaldırılacak.