Skip to main content

Küresel israfı azaltmak için hızlı moda atıklarının karşısına dikilen Hakio, yapay zekâyı sürdürülebilirlik oyununa dahil ediyor. Danimarka merkezli SaaS girişimi makine öğrenimi ile moda şirketlerinin envanter seviyelerini optimize ederek, gelecekteki satışları için isabetli tahminler yapmasına yardımcı oluyor.

Hızlı modanın dünyamızın geleceği ve bizim sürdürülebilirlik hedeflerimiz üzerindeki etkisinin farkındayız. Her geçen gün artan tüketim çılgınlığı arkasında geri dönüştürülmek ya da tekrar döngüye sokulmak için bekleyen tonlarca atık bırakıyor. Peki yeniyi yakalamak için eskiden vazgeçen tüketiciler “yarınlar yokmuş gibi” tabirinin yarını gerçekten yok ettiğinin ne kadar farkında? 

Talep dağlarından atık dağlarına

Hız felakettir, özellikle de söz konusu moda sektörü olduğunda daha büyük felaketleri beraberinde getirebilir. Elbette hızlı moda günümüz tüketim dünyasında birçok “avantaj” ile göz dolduruyor. Uygun fiyatlar, geniş ürün çeşitliliği ve hızlı teslimat süreleri, tüketicilerin moda trendlerine uygun ve ekonomik seçeneklere sahip olmalarını sağlıyor. Bu, giyim alışverişini daha erişilebilir hale getirerek kişisel tarzını ifade etmek isteyen herkesin kendini moda dünyasının bir parçası hissetmesini sağlıyor. 

Ancak her masalda olduğu gibi toz pembe hızlı moda hareketinin de karanlık bir yüzü var. Öncelikle hızlı üretim, düşük maliyet ve kolay erişilebilirlik üretilen ürünlerin kalite ve dayanıklılığını aşağı çekiyor. Hızla üretilen ve tüketilen giysilerin atık sorununu artırması, sürdürülebilirlik konusunda endişeleri de beraberinde getiriyor. Ayrıca hızlı devinim içinde ucuza çalıştırılan işçiler emek kaybına uğrarken gelir uçurumu büyümeye devam ediyor.

*Kıyafetlerine tekrar hayat kazandırmanın yollarına buradan erişebilirsin!*

Doğru tahminler ile atık azaltmayı hedefleyen Hakio, başlangıç turunda 4 milyon Euro değerinde yatırım topladı. Elde edilen yatırımlar Hakio’nun tahmin doğruluğunu artırmak ve moda endüstrisindeki küresel atık sorununu çözmek için makine öğrenimi algoritmalarından yararlanan platformunu daha da geliştirmek ve genişletmek için kullanılacak. Platformu daha da geliştirmek için veri bilimcileri ve geliştiricilerin yanı sıra, fon, platformu yeni Avrupa pazarlarına genişletmek için kullanılacak.

Peki Hakio başarısız tedarik planlamalarını nasıl optimize edecek?

Kaynak: Hakio

Çok sayıda rapora göre perakendeciler her yıl kötü planlama nedeniyle en az bir trilyon Euro’ya kadar (hatta daha fazla) kayıpla karşı karşıya kalıyor. Bu da sırasıyla aşırı üretime, satış kaybına ve operasyonel verimsizliğe yol açıyor. 2021’de kurulan Hakio, şirketlere doğru miktarlarda doğru zamanlarda stok yapma yetkisi vererek katma değer yaratmayan işleri ortadan kaldırarak bu sorunu çözüyor.

Hakio, müşteri davranışı, makroekonomik eğilimler ve pazarlama verileri de dahil olmak üzere 150’ye kadar veri değişkenini analiz eden makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak pazarlardaki anormallikleri yakalıyor ve en son teknolojiye sahip talep tahminlerine dayalı eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlıyor.