Kalamış Parkı Kolektif Dönüşüm Projesi, sporun dünyayı ileriye taşıma gücüne inanan Nike ile üretmenin birleştirici gücüne inanan Onaranlar Kulübü tarafından, Kadıköy Belediyesi desteği ile hayata geçirildi. Yaklaşık 3400 m2’lik park alanına yaptığımız kolektif müdahale ile parkın işlevselliği artırıldı ve kullanıcılara özgürce hareket edebilecekleri ve keyifle vakit geçirebilecekleri bir komünite alanı sağlandı.

Kolektif Dönüşüm Projesine parkın gerçek sahiplerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak başladık. Bu motivasyonla, yaptığımız açık çağrı ile park kullanıcılarını ve sporcuları alana davet ederek ihtiyaçlarını dinledik. Aldığımız geri bildirimlerle süreci baştan sona hep birlikte tasarladık.

Kaykay pisti, basketbol sahası, plaj voleybolu sahası, koşu pisti gibi hareket alanlarının onarımına ek olarak alana; bisiklet parkı, kaykay tamir masası, kilitli eşya dolapları, geri dönüşüm çöp kutuları, piknik masaları ve gökyüzü hamakları yerleştirdik. Basketbol sahası ve koşu pistinin zeminlerinde Nike ürünlerinin üretimi ve tüketimi sonucu ortaya çıkan atıkların geri dönüştürülmesinden elde edilen Nike Grind malzeme kullandık.

Yenilenen zeminlerin grafik tasarımlarını ise fiziksel çevrenin sunduğu renkleri referans alınarak üretmeyi, onarmayı, paylaşmayı ve hareketi temsil eden renkler ve formlar oluşturdu.

Aylar süren bu kolektif çalışmanın sonunda artık bu alan senin, bizim, hepimizin. Özgürce oyna, hareket et, üret ve paylaş; çünkü sporu ve bizi kimse durduramaz.

Tarih: Eylül 2020
Yer: Kalamış Atatürk Parkı – İstanbul
Kategori: Kamusal Alan Müdahalesi
Tasarım: Başak Bakkaloğlu, Cemal Çobanoğlu, Umut Erkin Güngör
Zemin Grafik Tasarım: Kien (Ümit Şentürk)
Skatepark Uygulama: Cino Skatepark, Madparx
Marka İletişimi: Doğukan Güngör, Nilüfer Aksu
Proje Koordinasyon: Ufuk Emin Akengin, Aytekin Gezici, Umut Erkin Güngör
Ana Yüklenici: Bluechip
Fotoğraflar: Yerçekim
Örgü Enstalasyon: Fırat Neziroğlu ve takımı
Video Prodüksiyon: Halkekmag
Drone Çekimi: Batur Seçilmiş, Halkekmag