Amerika’da bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan ve hızlıca tüm çevreye yayılan Little Free Library (Küçük Halk Kütüphanesi veya LFL) projesinden ilham alarak yola çıktığımız ilk sokak kütüphanemizi Fenerbahçe Parkı’na yerleştirdik.

Yaptığımız sokak kütüphanesi; kamuya açık, kitaplarına herhangi bir kilit sistemi kurgulamayan ve sürdürülebilirliği kullanıcı inisiyatifine bırakılan bir proje aslında. Projenin hayata geçmesini ise her zamanki gibi Onaranlar Kulubü gönüllüleri sağladı. Birlikte tasarladık ve kurguladık, 4 ayın sonunda ise kütüphane kullanıma açıldı.

Öncelikle, fikirden üretime kadar projenin gerçekleşmesini sağlayan tüm Onaranlar Kulübü Gönüllülerine, projemize inanıp en başından beri bizimle birlikte ellerini talaşa bulayan Gram Games‘e, Fenerbahçe Parkı’na yerleşme imkanı veren Kadıköy Belediyesi’ne, atölyelerini açan ‘Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK)’a, 3 boyutlu baskı desteği sağlayan 3Dörtgen’e, kütüphaneyi doldurmak için onlarca kitapla gelen tüm takipçilerimize gönülden teşekkür ederiz!
Koruyup kollamak, okumak, üretmek ve eksildikçe çoğaltmak dileğiyle!

Tarih: Haziran 2017
Yer: Fenerbahçe Parkı
Kategori: Sokak Yerleştirmeleri