Skip to main content

Okumak, yazmak, paylaşmak ve okuduğunu, yazdığını ve paylaştığını anlamak için oluşturduğumuz “Sürdürülebilir Sözlük” dokuzuncu sayısında L,M ve N harfleriyle devam ediyor. Örneğin Moda Devrimi (Fashion Revolution) kavramını hiç duymuş muydunuz?

Sürdürülebilir Sözlük #9: L-M-N

L

LED aydınlatma: LED aydınlatmalar sürdürülebilirliği birçok farklı açıdan destekler. Diğer ampul türlerine göre daha az enerji kullandığı için tercih edilebilirdir. Aynı zamanda doğal kaynaklara daha az talep yaratır. Tükettiği enerjinin çoğunu israf eden diğer ampullere göre daha az ısı kaybı ortaya koyan LED aydınlatma ürünleri zararlı malzemeler içermez. Cıva gibi kimyasallara dayanıklılığı ise uzun süreli kullanım sunar. Uygun şekilde atıldığında sisteme yeniden dahil edilebilecek geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşur. Böylece atık miktarı önemli ölçüde azaltılır. 

LEED sertifikası: LEED sertifikasına sahip olmak, yeşil binada kalite ve başarının bir işaretidir. Yeşil yapı özelliklerin bağımsız bir üçüncü tarafça doğrulanması, kaynak açısından verimli, yüksek performanslı, sağlıklı ve uygun maliyetli bir çevreye olanak tanır. Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş sertifika yeşil binaları derecelendiren bir sisteme dayanır. Sertifikanın amacı, bina ve kent ölçeğinde çevreye duyarlı tasarım, uygulama ve işletme standartlarını geliştirmek ve yaymaktır.

Lif: Genişliğinden daha uzun olan, doğal veya insan yapımı maddelerden oluşan ince iplik. Kumaşlara dokunacak ve tekstil ürünleri yapımında kullanılacak iplik yapmak için bir araya getirilir.

M

Marka deneyimi: Belirli bir ürün veya şirket adı hakkında içeriyi (çalışanlar) ve dışarıyı (müşteriler ve diğer paydaşlar) etkilemek için bir markanın yarattığı bütünsel deneyim. Bir dizi güçlü insani duyguyu tetikleyen pazarlama yaklaşımını sunmak için tasarlanmış deneyimler zinciri olarak da tanımlanabilir.

Minimalizm: Kısaca az ve öze dayanan yaşam tarzı. Minimalist yaşam tercihi oldukça kişisel bir kavram ve sınırları herkes için değişkenlik gösteriyor. Temelde ihtiyaç fazlası nesnelerden kurtulmak, yaşam alanında dağınıklığı azaltmak ve tüm odağı hayatımızdaki önemli olaylara kanalize etmek gibi dinamiklere dayanıyor.

Moda Devrimi: İnsana, çevreye, yaratıcılığa ve kâra eşit ölçüde değer veren bir moda endüstrisini teşvik eden küresel bir hareket. 24 Nisan 2013’te Rana Plaza fabrikasının çökerek 1138 kişinin ölümüne ve çok daha fazlasının yaralanmasına yol açmasıyla doğdu. Fashion Revolution (Moda Devrimi) her Nisan ayında düzenlenen ve #whomademyclothes kampanyasını destekleyen bir Moda Devrimi Haftası’nı barındırır.

N

Naylon: Naylon, esas olarak şekli koruma, hızlı kuruma, ısı yalıtımı ve aşınmaya dayanıklılık gibi işlevleri nedeniyle tercih edilen termoplastik ipeksi bir malzemedir. Geleneksel naylonun çevrede bozulması çok uzun yıllar alabilir. Ancak çok daha düşük çevresel etkiye sahip çok daha sürdürülebilir seçenekler her geçen gün artmaktadır.