Hemen her demografiden insanın buluşabildiği en büyük ortak alan kamusal alanlar için Samsung’un Eco-Package projesi kapsamında atık televizyon kartonlarını ileri dönüştürerek bir kamusal alan mobilyası tasarladık!

Onaranlar Kulübü olarak ürün tasarımcısı JOSÉ CARVALHO ARAÚJ’nun şekil değiştiren ev mobilyası tasarımından ilhamla sokakta sosyalleşme ve dışarda olma pratiklerine çevreci ve oyuncu bir yaklaşım sunan kamusal alan mobilyası konsepti geliştirdik. İki modül olarak geliştirdiğimiz bu tasarım çözümü bir araya geldiğinde mini bir kamusal alan yaratıyor. Basit hareket mekanizmasıyla masaya, şezlonga ya da bir oturağa dönüşebiliyor. 

Kamusal alanlar için geliştirdiğimiz herhangi bir ürünün sadece tasarım olarak değil, fonksiyonellik ve malzemesiyle de etki etmesi, ilham olması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple proje kapsamında kullandığımız Samsung TV kartonları yeniden kullanıma kazandırma ve sorumlu üretim ve tüketim ilkelerinin farkındalığına da dikkat çekmiş oluyor. 

Üretim sürecine geçmeden önce bir çok eskiz ve modelleme çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarda en doğru tasarım çözümüne yaklaştığımızı düşündüğümüz noktada 3D modelleme aşamasına geçtik. Üretimde en büyük challenge’ımız elimizdeki karton kutulardan herhangi bir atık çıkarmadan, mevcutta sahip olduğu kıvrımları kullanarak en optimal sonuca ulaşmaktı. Tasarım ve malzeme kadar sağlamlık da önemli olduğundan mevcut tasarımı olabilecek en dayanıklı şekilde revize etmek için üretim sırasında çıkan atık kartonları destekleyici ara kayıt olarak kullanmaya çalıştık. 

Samsung Eco-package projesinin atık ambalajları yeniden kullanıma kazandırarak herkes için yeni ve yaratıcı bir oyun alanı yaratıyor olması, Onaranlar Kulübü’nün kent ve insan arasında diyalog geliştirme motivasyonuyla bir araya gelmesi hem heyecan hem de ilham verici oldu!

Konsept Tasarım: Cansu Gaytancıoğlu (Onaranlar Kulübü Proje Yöneticisi)

Kürasyon: In-Between

Marka: Samsung Türkiye