Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Birimi’nin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik kurguladığı eğitimler kapsamında,  Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar amacına dönük olarak öğrencilerin kendi kentlerine ve yaşadıkları alana katılımcı olmalarını içselleştirmeleri adına kolektif üretim programı başlattık.

Bu programla, öğrencilere kendi kentlerine ve yaşadıkları alanlara katılımcı bir şekilde yaklaşmalarını teşvik etmeyi, çevrelerine aidiyet duygusu kazandırmayı ve kentsel müdahale deneyimi kazandırmayı amaçladık.

30 öğrencinin katıldığı bu proje kapsamında hem teorik hem de pratik eğitimler sunduk. Öğrenciler, kampüs içinde gerçekleştirilen keşif, fikir geliştirme, tasarım, üretim ve uygulama aşamalarını içeren bir süreçte bir araya geldi. Kendi içinde gruplara ayırdığımız öğrenciler, kampüs içerisinde yaptıkları keşifler doğrultusunda alandaki ihtiyaçları tespit ederek fikir geliştirme sürecine geçti. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan fikirleri, tasarım ve üretim ekibimizin ortak çalışmasıyla son kullanıcıların deneyimleyebileceği tasarımlara dönüştürdük. 

Kampüs içerisinde 3 adet müdahale alanı belirledik. İlk olarak, yürüyüş parkurunda eksik olan mesafe göstergelerini eklemek amacıyla 3 boyutlu modelleme tekniği ve üretim için de 3D yazıcıları kullandık. Bu göstergeler öğrenciler tarafından belli aralıklarla yerleştirildi. Bu müdahale çalışması ile alanı kullanan kişilere kaç metre yürüdükleri bilgisini veren bir parkur oluşturmuş olduk. 

Topluluk üyelerimizden illüstrasyon sanatçısı Uğur Acil tarafından tasarlanan mural çalışması, Sokak 18’deki bir duvara uygulandı ve bu alan renklendirildi.

Son olarak, havuz etrafında yeni sosyalleşme alanları oluşturmak için tasarladığımız mobilyalar, atölyelerde üretildikten sonra katılımcı öğrenciler tarafından belirlenen yerlere monte edildi. Bu alanlara ayrıca zemin boyama çalışmaları yapılarak daha keyifli bir kullanım alanı haline getirildi.

Tarih: Mayıs 2023
İş birliği: Sabancı Üniversitesi
Proje Yeri: Sabancı Üniversitesi Kampüsü
Proje Yöneticisi: Ufuk Emin Akengin
Proje ekibi: Cansu Gaytancıoğlu, Aytekin Gezici, İlgi Olçay, Hera Akçay, Mervenaz Çiçekdiken
3D Modelleme: Fatih Şahin
Duvar Mural Tasarımı: Uğur Acil