Kentlerin çeşitli noktalarında kendini tekrar eden ve kent hafızasında yer eden trafo binaları müdahale alanı olarak uzun zamandır dikkatimizi çekiyordu. Türkiye’nin en büyük enerji dağıtım şirketlerinden biri olan Enerjisa ile kurduğumuz sosyal paydaşlık ile Ataşehir’deki trafo binasını 3 boyutlu yazıcı , artırılmış gerçeklik teknolojilerini de kullanarak farkındalık alanına dönüştürdük.

Yerli ve yabancı birçok markanın sürdürülebilirlik yolculuğu için yaratıcı projeler geliştiriyoruz. Bu sefer Türkiye’nin en büyük enerji şirketlerinden biri olan Enerjisa’nın Daha İyi Bir Gelecek kampanyası için marka ile bir araya geldik ve kentin çeşitli noktalarında kendini tekrar eden trafo binalarını dönüştürmeye başladık. İlk uygulamayı Ataşehir’deki trafoya yaptık.

Artırılmış gerçeklik uygulaması ile trafo binasından güç alarak canlanmaya başlayan elektrik kutusu bir robota dönüşüyor. Robot her bir koluyla yenilenebilir enerji, geri dönüşüm, onarım gibi farklı çevresel hassasiyetlere dikkat çekiyor.

Proje için toplamda 750 saat çalıştık ve 5 farklı 3 boyutlu yazıcı 95 saat boyunca tasarımın 3 boyutlu modellerini üretti.

Tarih: Temmuz 2022
İş birliği: Enerjisa
Proje Yeri: İstanbul Ataşehir
Proje Yöneticisi: Ufuk Emin Akengin
Proje ekibi: Cansu Gaytancıoğlu, Aytekin Gezici, Mervenaz Çiçekdiken
3D Modelleme: Cansu Gaytancıoğlu
Yaratıcı Yönlendirme:
Doğukan Güngör
Trafo İllüstrasyon Tasarımı: Abdullah Sarışen
İllüstrasyon Uygulama: Abdullah Sarışen, İlgi Olcay
Artırılmış Gerçeklik: Afterworks